STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovniansky jarmok je najväčšie a najznámejšie podujatie v Starej Ľubovni, ktoré láka do mesta tisícky návštevníkov z mesta, regiónu, blízkeho i ďalekého okolia.
Kolóny áut tiahnuce sa celou Starou Ľubovňou. Vôňa pečených klobások či medoviny a burčiaka. Ľubovňania sa zabávali na ďalšom ročníku jarmoku.
Od prvej písomnej zmienky o meste Stará Ľubovňa uplynie 725 rokov.
Pod hradom Ľubovňa oslávili toto výročie počas Ľubovnianskeho jarmoku. V meste bolo už od uplynulého štvrtka veselo.
Stánky sa tiahli celým námestím až k priestoru pod pódiom. Všade navôkol rozvoniavali rôzne dobrôtky a aj vynikajúca atmosféra.
„Stará Ľubovňa je významným historickým a kultúrnym centrom regiónu severný Spiš a Pieniny. Každoročne nás navštevujú ľudia rôznych národností či etnické skupiny. Preto sme sa rozhodli spojiť všetkých ľudí a našich priaznivcov počas Ľubovnianskeho jarmoku. Nášmu cieľu bol venovaný najmä víkendový program,“ povedala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Severný Spiš Pieniny Erika Šalatová.
Prišli aj zďaleka
Tisícky ľudí si pravú jarmočnú atmosféru nenechali ujsť.
Na tohtoročný jarmok zablúdili nielen domáci, ale aj ľudia zďaleka.
„Prišli sme na víkend z Bratislavy do Červeného Kláštora. Pán, u ktorého sme sa ubytovali, tvrdil, že jarmok je jedna z najväčších akcií v okolí a ako to pozerám, zrejme mal pravdu,“ vysvetlil dôvod svojej účasti pán Miroslav Remeň.
Stánky ponúkali rôzne občerstvenia a tovary. Podľa nášho prieskumu najviac návštevníci na trhu nakupovali oblečenie. Po nich na rad prišlo práve jedlo.
„Na trhu veľmi nenakupujeme, doslova nás tu ale pritiahla vôňa pečenej klobásky,“ povedala Renáta Krupková.
Podľa Jarmily Pružinskej by sa jarmok bez dobrôt nezaobišiel. Ako povedala, jej manžel Peter je každoročne rekordmanom. „Vyskúšal medovinu asi v každom jednom stánku,“ zasmiala sa.
Bohatý program
Bohatý bol aj kultúrny program, ktorý otvorili v piatok slávnostným pochodom.
Sobota patrila dňu národov a národností Prešovského samosprávneho kraja. Galaprogram folklórnych kolektívov prezentoval národnostné menšiny a etnické skupiny.
„Na pódiu sa predstavili Rusíni, Gorali, Karpatskí Nemci, Rómovia, Židia a Slováci,“ priblížila výkonná riaditeľka miestnej OOCR.
Program vyvrcholil koncertom Simony Martausovej a kapely Chiki liki tu-a.
Šikovné ruky remeselníkov
Pozornosť návštevníkov pútala aj ulička remesiel. Tu šikovnosť svojich rúk predvádzali hrnčiar, kováč a iní.
„Je to príjemné spestrenie jarmoku. Stále nedokážem pochopiť, ako tak dokáže hrnčiar pracovať s hlinou. Mne by sa to veľmi rýchlo rozpadlo,“ povedal Ján Pirožek, ktorý na jarmok prišiel z Popradu.
Posledný deň jarmoku patril Hubertovským slávnostiam v skanzene pod hradom Ľubovňa.
Návštevníci sa v rámci sprievodného programu mohli zúčastniť aj medzinárodného šachového turnaja na hrade Ľubovňa alebo výstavy obrazov z medzinárodného výtvarného plenéra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš