POPRAD. Po prvýkrát sa na Slovensku objaví unikátna rozsiahla výstava skupiny ruských výtvarníkov 19. storočia, peredvižnikov, ponúkne ju Tatranská galéria v Poprade.
Ide o medzinárodný výstavný projekt s názvom Pieseň duše, ktorý je výberom originálnych diel ruských realistických maliarov, ako boli napríklad Ajvazovskij, Repin, Serov, Šiškin či Vinogradov zo zbierky Galérie výtvarného umenia v Ostrave.
Vernisáž sa uskutoční v piatok 6. októbra o 17:00, ešte predtým o 16:00 ponúkne galéria prednášku Svetlany Volkovej, vedúcej výskumnej pracovníčky múzea Abramcevo pri Moskve o tvorbe ruských maliarov 19. storočia.
O podujatí informovala prostredníctvom tlačovej správy riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.
Predstavia to najlepšie
Galéria výtvarného umenia v Ostrave budovala svoj fond od 30. rokov minulého storočia.
„V Poprade predstaví to najlepšie, čo sa z ruskej tvorby prelomu 19. a 20. storočia nachádza v jej zbierke. Sú to predovšetkým členovia Združenia putovných výstav ruskej umeleckej spoločnosti, vo svete známej pod pojmom peredvižnici,“ vysvetlila Ondrušeková.
Vznik tohto združenia bol reakciou na takzvané mŕtve umenie, produkované na petrohradskej Akadémii výtvarného umenia, zamerané bolo proti klasicizmu.
„V roku 1863 sa štrnásť absolventov akadémie vzbúrilo, odišlo z nej a založili Petrohradské združenie, na čele ktorého stál realistický maliar Ivan Kramskoj. V Moskve sa vytvorilo druhé umelecké centrum pod vedením Grigorija Mjasojedova a v roku 1870 sa obe skupiny spojili do Združenia putovných umeleckých výstav, vytvorili svoje stanovy a prvým čelným predstaviteľom peredvižnikov sa stal Kramskoj,“ priblížila dejiny riaditeľka Tatranskej galérie.
Peredvižnici sa podľa jej slov zameriavali na zachytenie sociálne a spoločensky nižšie postavených ľudí.
Chceli predstaviť život prostého ruského človeka s jeho radosťami i starosťami a ich diela sa vyznačovali silným národným cítením.
„Diela peredvižnikov zobrazovali život roľníkov, nevoľníkov, ale aj žánrovú krajinomaľbu, portréty, historické udalosti, no predovšetkým chceli dať možnosť nahliadnuť divákovi do prostej ruskej duše a poukázať na jej čistotu a šľachetnosť. Toto ich hlavné posolstvo sa nachádza aj v názve výstavy Pieseň duše,“ doplnila Ondrušeková.
Združenie zaniklo v roku 1923.
Do 3. decembra
Výstavu 44 originálov dopĺňa výstava reprodukcií diel 19.storočia s názvom Rozkvet ruského výtvarného umenia v 19. storočí z múzea v Štátnej pamiatkovej rezervácii Abramcevo v blízkosti Moskvy.
Práve na ruskej dedinskej farme Abramcevo založila v 19. storočí skupina ruských maliarov a spisovateľov umelecký kruh.
Abramcevo je tak spájané s rozvojom kultúrneho života v Rusku. Umelci osadu skrášľovali a zakladali dielne na výrobu keramiky, nábytku či hodvábu.
V roku 1919 bolo zriadené v Abramceve aj múzeum.
Výstava v Tatranskej galérii bude verejnosti prístupná do 3. decembra, jej kurátorom je Jiří Jůza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš