LUČIVNÁ. Poklad 870 prevažne strieborných mincí z prelomu 17. a 18. storočia, ktorý archeológovia objavili v septembri v katastri podtatranskej obce Lučivná, sa v súčasnosti konzervuje, mince čaká podrobná numizmatická analýza.
Unikátny poklad
Marián Soják, archeológ z pracoviska Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Spišskej Novej Vsi tvrdí, že ide o jediný poklad svojho druhu na Spiši, rovnako vyzdvihol najmä nájdený medený banský znak zo Španej doliny z roku 1699.
Mince majú rôzne nominálne hodnoty, podľa numizmatika Jána Hunku z Archeologického ústavu SAV ide dokopy o hodnotu desiatich dukátov, ktoré by bežnému človeku, remeselníkovi či obchodníkovi stačili na prežitie na dva až tri mesiace.
Podľa Sojáka, ktorý poklad objavil spolu so spolupracovníkom Archeologického ústavu SAV Vladimírom Habajom, má objav svoj osobitný význam.
Hoci bolo na Slovensku objavených už mnoho pokladov, ide možno o prvý, pri ktorého náleze bol prítomný archeológ.
„Jeho význam tiež tkvie v tom, že je dosť početný, hoci existujú aj početnejšie. Doteraz sme na Spiši, a vôbec na území Slovenska, nemali taký poklad, pri ktorom by sme si mohli povedať, že je zachovaný každý jeden exemplár do posledného kusa,“ vysvetlil Soják.
Najstaršia minca pochádza z roku 1665, najmladšia z roku 1733.
Na začiatku bola príprava monografie
Objaviť poklad sa podarilo vďaka príprave monografie obce Lučivná.
„Systematicky sme vykonávali prieskum katastrálneho územia obce a práve na hrebeni nad známou jaskyňou nazvanou Pivnica sme našli pár novovekých nálezov, drobné mince, ostrohu, odznaky, keramiku a iné kovové predmety zo 17. až 19. storočia. Systematickejšie sme sa tak rozhodli venovať hrebeňu, popri ktorom niekoľko desiatok metrov v minulosti viedla Via Magna, teda veľká cesta, ktorá fungovala od stredoveku do novoveku, ale aj poštárska cesta,“ uviedol Soják.

Ako vysvetlil, Lučivná mala veľmi významnú poštársku cestu už v 16. storočí.
„Prekvapilo nás, že sme plytko pod úrovňou súčasného terénu objavili hlinenú nádobu, krčah s uškom s jemnou glazúrou, ktorý bol vo vnútri naplnený striebornými mincami zo 17. až 18. storočia," uviedol.
Vyzerá to tak, že majiteľ mohol krčah schovať niekedy po roku 1733.
„Musela ho prekvapiť nejaká udalosť, vojna, či skôr zbojníci, ktorí sa blížili. Poklad uložil presne 15 metrov severne od výraznej skupiny vápencových skál, od hrebeňa nad jaskyňou,“ povedal Soják.
K pokladu vážiacemu viac ako pol kilogramu sa však už nevrátil.
Niektoré mince sú falošné
Archeológ však pripomenul, že viacero mincí je falošných a mnoho je aj pokrivených.
„Zrejme niektoré testovali a ohýbali zubami, zisťovali tak kvalitu striebra. Niektoré sú prederavené, teda sekundárne sa nosili ako náhrdelník alebo náramok,“ dodal.
Nálezy z Lučivnej majú byť zmapované aj v monografii obce, ktorá už mala ísť do tlače v prvej polovici tohto roka.
Podľa starostu obce Stanislava Gavaliera to však stopli dva významné objavy, okrem pokladu to bolo aj objavenie prvej písomnej zmienky o obci.
Kým doteraz sa za najstaršiu považovala tá z roku 1321, podarilo sa objaviť ďalšiu z roku 1298.
„Plánujeme monografiu vydať do konca roka, dokončili sme ju tento týždeň a zaniesli do tlače,“ povedal starosta, ktorý by bol rád, ak by sa niečo z pokladu podarilo v obci aj vystaviť.
„Určite plánujeme dočasnú výstavu, chceme verejnosti predstaviť celý poklad,“ dodal starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš