POPRAD. Mesto Vysoké Tatry by chcelo vybudovať cyklochodník na trase Tatranská Lomnica – Tatranská kotlina, s financiami by mohol pomôcť medzinárodný projekt Interreg.
Problémom je však, že pozemky, na ktorých by mohol cyklochodník vyrásť, patria štátu.
„Rovnako máme záujem o výstavbu piatich kontajnerových stojísk na zber separovaného odpadu. Keďže chceme na tieto projekty žiadať financie z fondov Európskej únie, potrebujeme preukázať vlastníctvo pozemkov, na ktorých sa má stavať,“ vysvetlil primátor Ján Mokoš.
Mesto sa tak už viac ako rok snaží o prevod časti pozemkov vo vlastníctve štátu do svojho, riešenie hľadá spolu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, brzdí ho neukončená zonácia Tatranského národného parku (TANAP).
Ide o necelé percento pozemkov

Ako informoval primátor, ide len o necelé pol percento pozemkov štátu, ktoré sú momentálne v správe Štátnych lesov TANAPu, teda o zhruba 922-tisíc metrov štvorcových zo 188,7 milióna.
„Cieľom mesta je realizácia verejnoprospešných stavieb a lepšia starostlivosť o verejné priestranstvá,“ poznamenal primátor.
Štát by podľa neho mohol prihliadať aj na to, že mesto Vysoké Tatry sa nachádza na chránenom území národného parku, z čoho mu vyplývajú viaceré obmedzenia a zákonné povinnosti.
„Dôsledkom toho je aj ročná strata príjmov mestského rozpočtu približne 850-tisíc eur, ktorú spôsobuje oslobodenie od dane z nehnuteľností. Ako kompenzáciu za špecifický štatút mesta Vysoké Tatry žiada vedenie mestskej samosprávy bezplatný prevod pozemkov z vlastníctva štátu do vlastníctva mesta,” vysvetlil Mokoš.
Samospráva by následne prevzala starostlivosť o prevedené verejné priestranstvá a mohla by podľa primátora realizovať niektoré verejnoprospešné investície do tohto majetku v záujme zlepšenia úrovne služieb pre cestovný ruch na území Vysokých Tatier.
Primátor sa stretol s ministerkou
Hľadanie zákonných možností na prevod pozemkov ešte pred ukončením zonácie TANAPu bolo aj hlavnou témou rokovaní primátora a ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej začiatkom tohto týždňa.
„Pracovné rokovanie nadväzovalo na úlohu uloženú ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka uznesením vlády, a to zabezpečiť prevod majetku štátu v správe Štátnych lesov TANAP do vlastníctva mesta Vysoké Tatry pre verejnoprospešné stavby. Podmienkou plnenia tejto úlohy je ukončenej zonácie TANAPu a uplatnenie postupu v súlade so zákonom o správe majetku štátu,“ uviedla Zuzana Peiger Ačjaková z odboru komunikácie a marketingu rezortu.
Tento prevod však podľa jej slov limitujú nielen ustanovenia zákona o ochrane prírody a krajiny, ale aj zákona o správe majetku štátu.
Zmenia územný plán
„Riešenie tejto problematiky si vyžaduje úpravu jednotlivých ustanovení uvedených zákonov, pričom je potrebné upozorniť, že tieto zákony nespadajú do priamej kompetencie rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na základe komplexnej analýzy požadovaných zmien v zákone o ochrane prírody a krajiny a v zákone o správe majetku štátu zváži ďalší postup a prípadnú spoluprácu s dotknutými ústrednými orgánmi štátnej správy,“ informovala ďalej Peiger Ačjaková.
Potvrdila, že obe strany sa tejto problematike venovali aj počas minuloročných rokovaní.
„Podmienkou splnenia tejto úlohy je však vypracovanie a schválenie zmeny územného plánu mesta Vysoké Tatry tak, aby sa do tejto dokumentácie zahrnuli všetky verejnoprospešné stavby a plochy, ktoré by mali byť usporiadané v zmysle uznesenia vlády,“ doplnila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš