SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Od stredy 1. novembra je ferrata v rokline Kyseľ v Slovenskom raji pre verejnosť uzavretá, dôvodom je zimná uzávera.
Turisti ju budú môcť opätovne navštíviť od polovice júna budúceho roka. Tento rok ju za 4,5 mesiaca jej otvorenia navštívilo odhadom asi 15-tisíc návštevníkov.
„Samozrejme, v porovnaní s top lokalitami v Slovenskom raji, ako sú Suchá Belá, Prielom Hornádu a Dobšinská ľadová jaskyňa, ide o zlomok návštevníkov. Kyseľ je však ťažko dostupný, len k rokline treba ísť dve hodiny pešo, je to celodenná, pomerne náročná túra,“ uviedol riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.
Zdôraznil, že cieľom ani nie je masový turizmus v Kyseli, lokalita je skôr podľa jeho slov určená pre fajnšmekrov, ktorí si chcú vychutnať pravú divočinu a nádherné scenérie Slovenského raja.
Z tohto pohľadu sú s návštevnosťou v rokline spokojní.
Rozšírenie ferraty sa osvedčilo
Novinkou tohtoročnej sezóny bol 100-metrový ferratový chodník na začiatku rokliny, podľa Dražila sa osvedčil.
„Tento úsek ferraty bol pridaný výlučne z dôvodu, aby sa zamedzilo poškodzovaniu vegetácie svahov nad dnom rokliny. Pri zvýšených stavoch vody niektorí návštevníci nešli korytom potoka, ale doslova sa liepali po svahoch,“ vysvetlil.
Dnes sa môže podľa jeho slov návštevník rozhodnúť, či pôjde dnom rokliny alebo po ferratovom úseku.
„Pre nás je dôležité, že žiadne známky poškodenia svahov už nevidno,“ dodal.
Ferratu teraz čaká generálna údržba, kontrola stúpačiek a istiacich lán. Novinky v budúcom roku neplánujú.
„Možno na pár úsekoch mimo ferraty jasnejšie vymedzíme trasu chodníka. Nánosy v rokline sú však živé, pri veľkých vodách sa premiestňujú, preto budeme pohotovo reagovať a hlavne pred začiatkom budúcej sezóny sa rozhodneme, či sú nutné nejaké vylepšenia,“ informoval riaditeľ správy národného parku.
Otvoria opäť v júni
Roklina Kyseľ bola pre verejnosť otvorená vlani v polovici augusta po štyroch desaťročiach.
Milovníci turistiky v nej môžu túru absolvovať len v období od 15. júna do 31. októbra. Podľa Dražila je dôležité, aby bola roklina počas zimy a jari uzavretá.
„Štyridsať rokov bola roklina v absolútnom pokoji, mimo akéhokoľvek vplyvu človeka, teda ťažby dreva či turistiky. Vegetácia a živočíšstvo sa nerušene vyvíjali. Musíme byť maximálne opatrní, ochrana prírody má v tomto prípade absolútnu prioritu. Jednoducho potrebujeme, aby sa biotopy zregenerovali, na jar sa nerušene vyvíjali a chránená fauna mala cez zimné mesiace a citlivé jarné obdobie dostatočný pokoj,“ vysvetlil.
Návštevníkov Slovenského raja upozorňujú na zákaz vstupu do ferraty viaceré tabule.
V prípade jeho nedodržania hrozí turistom pokuta podľa návštevného poriadku 66 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš