TATRY. Pošmyknutia, pády, niektoré aj s nešťastným koncom. Rušné leto majú za sebou horskí záchranári vo Vysokých Tatrách.
Turistom na pomoc v rámci letnej sezóny vyrážali aj niekoľkokrát za deň.
Pri záchranných akciách výrazne pomohla mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby.
Päť až šesť zásahov za sebou
Izraelských turistov zastihli v Tatrách tma i ochladenie.
V noci hľadali stratených poľských turistov. Turisti uviazli v Belianskych Tatrách, zasahoval vrtuľník.
Turista zomrel po páde na tatranskom chodníku na Rysy.
To je len zlomok správ, ktoré počas leta prichádzali z Vysokých Tatier.
Počet turistov v Tatrách opäť rástol. Horskí záchranári sa počas niektorých dní nezastavili.
„Návštevnosť vo Vysokých Tatrách bola počas leta veľmi vysoká, hlavne cez pekné, slnečné víkendové dni. Niektoré dni bolo aj päť až šesť záchranných akcií v krátkom časovom slede po sebe alebo súčasne, čo sme vykonali v súčinnosti s leteckými záchranármi alebo Letkou ministerstva vnútra,“ povedal Peter Svätojánsky z Operačného strediska tiesňového volania, Horská záchranná služba.
Pribudol smrteľný úraz
Aj keď kompletné štatistiky ešte uzavreté nie sú, čiastkové výsledky zásahov hovoria jasne.
„Dá sa vyčítať celkový nárast o sedem až desať percent vo Vysokých Tatrách oproti minulej sezóne. Pribudol aj smrteľný úraz, vlani boli štyri, tento rok päť,“ dodal Svätojánsky.
Jedenásť výjazdov za jeden deň
Len v sobotu 30. septembra vyrážali horskí záchranári do terénu vo viacerých horských oblastiach dokopy jedenásťkrát, ich pomoc potrebovali zranení turisti, ale aj uviaznutí či zatúlaní horolezci.
Operátori tiesňovej linky mali čo robiť. V pomoci turistom pomohla aplikácia Horskej záchrannej služby v mobiloch.
„Počas tohto obdobia sme zaznamenali niekoľko úspešných záchranných akcií, ktoré boli prijaté prostredníctvom tejto aplikácie,“ povedala Katarína Števčeková z operačného strediska Horskej záchrannej služby.
Hľadať ihlu v kope sena
Aplikácia obsahuje niekoľko dôležitých funkcií. SOS call 18300 a tiež SMS SOS.
„Spolu s týmto hovorom a esemeskou operátor tiesňového volania vidí GPS súradnice volajúceho, čo nám umožňuje rýchlu lokalizáciu v teréne, čo je pre záchranárov to najpodstatnejšie, aby sme vedeli, kde sa tá osoba nachádza,“ dodáva Števčeková.
Mnohokrát sa podľa operátorky stáva, že turisti zavolajú na tiesňovú linku a vôbec netušia, kadiaľ išli, kde sú.
„Hľadať zranenú osobu vo Vysokých Tatrách bez toho, aby vedela aspoň kúsok, kde sa nachádza je veľmi komplikované, pre záchranárov je presná lokalizácia veľmi dôležitá,“ povedala.
Zachránila život
Nájsť mobilný signál v Tatrách nie je jednoduché. Esemesku so žiadosťou o pomoc ale turisti cez aplikáciu vedia odoslať aj tam, kde mobilní operátori nemajú dosah.
„Ak nie je možný signál a nevieme sa s tým zraneným, ktorý pomoc potrebuje, skontaktovať, je to obrovský prínos nielen pre nás, ale aj pre toho postihnutého,“ vysvetľuje operátorka.
Päť až tridsať metrov. To je presnosť lokality, ktorú záchranári v takomto prípade majú v rukách.
„To už v podstate človeka vidíte na chodníku. Dovolím si povedať, že už bola záchranná akcia, kedy mal postihnutý stiahnutú aplikáciu a práve to rozhodlo o záchrane jeho života,“ dodáva Števčeková.
Presne takýto prípad boli aj českí turisti, ktorí uviazli v Prostrednom hrote.
„Komunikovali sme s nimi iba cez esemesky. Bola to náročná záchranná akcia. Bola už tma, zima. Iba vďaka tejto aplikácii sa podarilo turistov nájsť,“ uzavrela Števčeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš