ČERVENÝ KLÁŠTOR. Najmenší národný park na Slovensku - Pieninský národný park (PIENAP), oslavuje v tomto roku polstoročnicu.
„Je to krásne výročie, ale jeho príbeh sa začal už skôr, keď bola v roku 1932 vyhlásená Slovenská prírodná rezervácia v Pieninách, vôbec prvé takéto niečo v Európe,“ pripomenul vo štvrtok minister životného prostredia SR László Sólymos počas brífingu v Červenom Kláštore, okres Kežmarok, kde sa pri príležitosti výročia koná slávnostná dvojdňová konferencia.
Počas dňa tiež odovzdal ďakovné listy bývalým a súčasným zamestnancom Štátnej ochrany prírody SR – Správy Pieninského národného parku.
Prešiel zonáciou
Pieninský národný park prešiel v roku 2004 ako prvý, a doteraz ako jeden z mála národných parkov, zonáciou.
„Je potrebná na to, aby sme vedeli nastaviť dlhodobejšie systémové kroky na to, aby sa takéto krásne územia vedeli rozvíjať a aby sme tu vedeli rozvíjať udržateľný turizmus, keďže ekonomika musí byť ruka v ruke s ochranou prírody,“ uviedol minister Sólymos, pričom poukázal na príklad vybudovania turistickej atrakcie - Chodníka korunami stromov, ktorý koncom septembra otvorili v Bachledovej doline.
Rovnako informoval, že ministerstvo pripravuje legislatívu, ktorou dokáže zaistiť účinnejšiu ochranu tých najvzácnejších lokalít.
„Prvý krok predstavuje novela zákona o ochrane prírody. V rámce nej chceme napríklad posilniť bezzásahový režim tak, aby sa o ťažbe na tomto území už neuvažovalo, alebo posilniť pozíciu štátnych ochrancov prírody pri plánovanej či náhodnej ťažbe,“ uviedol.
Autor: Miroslav Barták
Tvár parku sa zmenila
Tvár národného parku sa podľa riaditeľa Správy Pieninského národného parku Vladimíra Kĺča za pol storočie zmenila.
„Ľudia žili v tomto regióne, chovali tu domáce zvieratá, starali sa o krajinu, keďže však ide o takpovediac vyosený región v rámci Slovenska, čo sa týka ekonomických záujmov, ľudia zutekali, čo teraz vidíme na zarastajúcich lúkach a biotopoch. Jedna vec je mať národný park, ale žiaden nemôže mať v správe toľko ľudí. Aby zmanažoval toto územie je tam potrebný človek, ktorý v ňom žije. Od toho sa musí všetko odvíjať," pripomenul.
Všetko je to podľa Kĺča o človeku a návrate k tradičnému obhospodarovaniu krajiny.
Zdôraznil. že práve vzhľad krajiny má dopad na turizmus.
Návštevníkov národného parku v súčasnosti lákajú nielen turistické trasy, ale aj splav na pltiach po Dunajci či Prielom Dunajca, Pieninská cesta.
Ročne navštívi PIENAP približne 800-tisíc návštevníkov.
Vznikol v januári 1967
Pieninský národný park vznikol nariadením č. 5. Predsedníctva Slovenskej národnej rady zo dňa 16. januára 1967 o zriadení Pieninského národného parku.
Jeho poslaním je zachovať, obnovovať, všestranne chrániť a zveľaďovať jeho prírodu s prírodným bohatstvom a s krajinnými krásami, a to vzhľadom na ich kultúrno-vedecký, vodohospodársky, zdravotný a turisticko-rekreačný význam.
Celková výmera národného parku predstavuje zhruba 3 750 hektárov, z toho je asi 278 hektárov v najprísnejšej zóne A s 5. stupňom ochrany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš