KEŽMAROK. Príprava rekonštrukcie bývalých vojenských kasární v Kežmarku, v ktorých by mal v budúcnosti vzniknúť stredoškolský kampus, je zložitejšia, ako Prešovský samosprávny kraj (PSK) predpokladal.
Podľa informácií z januára chcel kraj začať s prácami ešte v tomto roku, ako však uviedla jeho hovorkyňa Daša Jeleňová, pôvodná architektonická štúdia však bola príliš veľkorysá a predimenzovaná priestorovo a kapacitne, v súčasnosti preto o termínoch špekulovať nechcú.
„Projekt študentského kampusu je stále v štádiu spracovania architektonickej štúdie, ktorá sa týka troch budov v areáli bývalých vojenských kasární,” informovala.
Podľa jej slov ide vzhľadom na náročnosť projektu o zložitejší proces a vyžaduje si dôkladnú prípravu.
Došlo aspoň k zámene nehnuteľností
Zatiaľ sa podľa hovorkyne podarilo doriešiť zámenu nehnuteľností medzi PSK a mestom Kežmarok, ktorou sa spomínané tri objekty bývalých vojenských kasární stali majetkom kraja.

„Zámer vybudovania takzvaného študentského mestečka doteraz komplikovala záťaž na životnom prostredí, ktorá sa nachádza v tomto areáli ešte z čias pôsobenia vojenských zložiek. Na odstránení pozostatkov ropy a ďalších nebezpečných látok pracovalo mesto Kežmarok spolu s ministerstvom životného prostredia,“ vysvetlila.
Zodpovednosť za túto environmentálnu záťaž prevzal štát.
„Areál kedysi slúžiaci vojsku sa dostal medzi päť lokalít Slovenska, kde bude odstránená envirozáťaž. Pre mesto bola veľkou prírodnou aj finančnou záťažou. V septembri sa však vláda zaviazala problém odstrániť,“ doplnila komunikačná manažérka mesta Zuzana Šlosárová.
Podľa hovorcu envirorezortu Tomáša Ferenčáka je odstraňovanie envirozáťaží v súčasnosti jednou z veľkých priorít.
„Týka sa to aj spomínaných kasární, kde štát prevzal zodpovednosť. Drvivá väčšina týchto environmentálnych záťaží je z predchádzajúceho režimu, keď sa ohľady na prírodu a na podobné aspekty životného prostredia neprihliadalo,“ povedal.
Budovy majú problémy so statikou
Ešte v apríli sa v areáli bývalých kasární zrútila časť steny na jednej z budov postavenej v roku 1936, ktorá bola určená na demoláciu.
Problém so statikou majú aj ďalšie stavby v objekte.
„Mesto má v pláne zbúrať ďalšie dve budovy, na ktorých bola statika porušená,“ dodala komunikačná manažérka mesta.
Peňazí je málo
Prešovský samosprávny kraj vyčlenil na projekt študentského mestečka zo svojho rozpočtu pol milióna eur, ďalších 500-tisíc eur poskytlo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.
O celkových nákladoch je podľa hovorkyne zatiaľ hovoriť ťažké.
„Sme si vedomí toho, že je to primalá suma na zrealizovanie celého zámeru. Finančná náročnosť projektu bude známa až po vypracovaní projektovej dokumentácie,“ uviedla.
Vybudovanie stredoškolského areálu je súčasťou Akčného plánu rozvoja okresu Kežmarok, ktorý vláda schválila vo februári 2016, študentov by mohol pripraviť na voľné pracovné pozície v regióne.
Zahrnuté by do neho mali byť tri stredné školy v Kežmarku, a to Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava, Hotelová akadémia Otta Brucknera a Stredná umelecká škola.
Z pohľadu mesta je vytvorenie študentského mestečka pozitívom, sľubuje si od toho kvalitnejšie vzdelanie.
„Budovy, v ktorých sa školy momentálne nachádzajú, sú prevažne historické. Našou víziou je vytvoriť modernú školu s modernými školskými pomôckami. Navyše, študenti aj učitelia si v spojenom areáli budú mať možnosť vymieňať skúsenosti a ísť jeden druhému príkladom,“ uviedla Šlosárová, podľa ktorej je práve o moderné a rozvíjajúce sa školy medzi študentmi väčší záujem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš