POPRAD. Či Podtatranské múzeum v Poprade otvoria po viac ako dvojročnej rekonštrukcii pred Vianocami, zatiaľ nie je isté, vyplýva to z utorkového kontrolného dňa v múzeu.
„Bola by som veľmi rada, keby sa veci pohli ďalej, pretože naozaj nie je veľmi šťastné, aby múzeum bolo zatvorené tak dlho. Zdá sa však, že je tu ešte roboty ako na kostole, budeme sa s tým musieť popasovať,“ uviedla v utorok Veronika Fitzeková, vedúca odboru kultúry Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
Už teraz sa však návštevníci môžu tešiť na expozíciu Poprad a okolie v zrkadle vekov, ktorá ponúkne niektoré exponáty z fondu archeológie, numizmatiky, etnografie alebo knižnice múzea vôbec po prvýkrát.
Práce sa oproti plánom posunuli
Riaditeľka múzea Magdaléna Bekessová priznala, že práce na rekonštrukcii sa oproti plánom výrazne posunuli, čakalo sa aj na nový výstavný nábytok - vitríny, podstavce či pódiá, ktoré vyrábali múzeu na mieru.

„Musíme ich ešte rozmiestniť a dokončiť niektoré práce a rovnako aj inštaláciu multimédií. To, samozrejme, ovplyvňuje aj celý priebeh inštalácie, pretože zbierkové predmety budú úplne posledné, ktoré budeme vkladať do vitrín,“ vysvetlila.
Kúpu viac ako 100 kusov nového nábytku podporil zriaďovateľ múzea PSK vo výške 112,5-tisíca eur a mesto Poprad sumou 50-tisíc eur.
Umiestnené budú v expozičných priestoroch na druhom nadzemnom podlaží, na ploche 400 metrov štvorcových.
Súčasťou týchto priestorov je aj miestnosť s plochou 100 metrov štvorcových, určená pre krátkodobé výstavy.
Viaceré novinky
Nosnou časťou expozície Poprad a okolie v zrkadle vekov na druhom nadzemnom podlaží budú už zdigitalizované zbierkové predmety.
Múzeum, ktoré má 140 rokov, má podľa Bekessovej čo ponúknuť.
„Sú tu aj nové exponáty, ktoré doteraz neboli prezentované, pretože boli uložené v depozitoch, ale aj také, ktoré neboli prezentované 70 rokov, od druhej svetovej vojny, keďže boli rovnako v depozitoch alebo sa reštaurovali,“ vysvetlila.
Spomenula výdrevu obetnej studne z Gánoviec z doby bronzovej, tri poklady mincí z Lomničky, Spišskej Teplice a Batizoviec, ďalej nineru, teda unikátny hudobný nástroj zo 17. storočia, reštaurované historické knižničné dokumenty zo 16. storočia a ďalšie.
Novinkou v múzeu bude podľa jej slov aj numizmatická expozícia.
Celú expozíciu bude podľa autora jej architektonicko-výtvarného riešenia Mareka Ružinského charakterizovať univerzálnosť, neutrálnosť a súčasnosť a tiež veľká variabilnosť, pribudnú tiež dotykové obrazovky a LED tablety.
Kniežacia hrobka
Dlhoočakávaná expozícia hrobky kniežaťa z prelomu 4. a 5. storočia, ktorú objavili v popradskej mestskej časti Matejovce v roku 2005 pri výstavbe priemyselného parku, bude riešená dodatočne ďalšími finančnými prostriedkami.
Podľa Fitzekovej by sa mala objaviť v múzeu najskôr až koncom budúceho roka, prípadne začiatkom roka 2019.
„Päť miestností na prvom nadzemnom podlaží a jedna v suteréne, ktoré sú určené na túto expozíciu, zatiaľ nebudú sprístupnené. Realizácia a otvorenie stálej expozície hrobky si bude vyžadovať osobitnú pozornosť, združenie finančných prostriedkov a úzku spoluprácu viacerých odborných inštitúcií zo Slovenska aj zo zahraničia,“ doplnila riaditeľka múzea.
Na jej inštaláciu chýbajú múzeu finančné prostriedky.
„Dodáme sem toľko peňazí, aby bola inštalácia taká, aká ma byť a ako si zaslúži,“ dodala vedúca odboru kultúry Prešovského samosprávneho kraja, ktorý doteraz vyčlenil na celkovú rekonštrukciu múzea, teda interiéru i exteriéru, 2,5 milióna eur.
Fakty
Budova dnešného Podtatranského múzea bola postavená ako jedna z mála špecializovaných múzejných budov na Slovensku v rokoch 1885 a 1886.
Sídlo v nej malo Karpatské múzeum v Poprade.
Prvá expozícia bola v múzeu otvorená v roku 1887.
Múzeum je pre rekonštrukciu zatvorené od marca 2015.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš