SABINOV, SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Na Slovensku enormne rýchlo ubúda lesov. Poukázať na to chce iniciatíva My sme les, za ktorou stojí okrem iných aj ochranár a tiež režisér unikátnych dokumentárnych filmov zo slovenskej prírody Erik Baláž.

Podľa neho je jedným z cieľov ukázať verejnosti, ako veľmi sa za posledných 27 rokov zmenila slovenská príroda.
Okrem rodáka zo Stropkova sa do projektu zapojili aj ďalšie známe osobnosti z rôznych oblastí života. Medzi nimi napríklad Zuzana Kronerová, Adela Vinczeová, či Dominika Cibulková.
Po troch dňoch sa k myšlienkam ochrany slovenských lesov pripojilo bezmála 45-tisíc ľudí.
Chcú vyvolať tlak verejnosti
Ochranár dúfa, že všetci kompetentní a hlavne politici pochopia, že to, čo sa deje v slovenských lesoch, presiahlo únosnú mieru.
„Práve politici musia pochopiť, že za nesúhlasom s touto situáciou nie je iba úzka skupina ľudí, environmentálnych aktivistov a vedcov, ale proti je široká verejnosť. Les, ktorý patrí štátu, je totiž nás všetkých, nie iba niektorých ľudí, ktorí profitujú z ťažby dreva a jeho predaja,“ uviedol.
Doplnil tiež, že kampaň má vyvinúť tlak na príslušné ministerstvá a celú vládu, aby začali konečne konať v prospech ochrany prírody, hoci týmto zmenám podľa jeho slov nie sú naklonení viacerí vplyvní ľudia.
„Určite nikto zo spoločností, ktorých biznis je založený napríklad na spaľovaní biomasy, nebude nadšený. Hlavne, ak sa s ťažbou dreva vrátime na úroveň 5 miliónov kubíkov ročne namiesto dnešných 10 miliónov.“
Niektoré lokality sú navždy stratené
Filmár je v slovenských lesoch často a vidí, ako sa mení príroda vplyvom hospodárskej činnosti človeka aj v tých najvzácnejších lokalitách.
„Na mnohých miestach zanikli možnosti točiť dokumentárne filmy. Môžeme sa pozrieť napríklad na oblasť Nízkych Tatier, kde na viacerých miestach žil hlucháň. No tie najkrajšie lokality sú navždy preč.“

Z východného Slovenska je podľa neho aktuálne najproblémovejšia oblasť pohoria Čergov v okrese Sabinov.
„Na východe nie je ťažba tak koncentrovaná na jednom mieste, ako je to v Nízkych Tatrách, kde za posledné roky zmizol starý prirodzený les na 70 štvorcových kilometroch, ktoré boli domovom spomenutého hlucháňa. Výruby starých lesov sa však dejú aj na východe, napríklad v pohorí Čergov, kde existujú veľmi vzácne lokality. Tento výrub je spojený aj s hrozbou povodní, pretože Čergov je flyšové pohorie, ktoré je náchylné na rýchly odtok vody po výdatnejších dažďoch.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš