LEVOČA. Tradičných patrónov remesiel, ale aj modernejších odborov, spoznajú návštevníci Múzea špeciálneho školstva v Levoči.
Výstavu 12 patrónov: Ochrancovia vedy, techniky a remesiel si múzeum zapožičalo zo Slovenského technického múzea v Košiciach, kde aj námet netradičnej výstavy vznikol.
Výstava formou stredovekých oltárnych triptychov v súčasnej grafickej úprave návštevníkovi sprostredkúva 12 svätcov, ktorí sú zároveň patrónmi určitého povolania a pracovnej oblasti.
"Patrón určitého remesla sa vyberal podľa jeho životného príbehu, ktorý ho spájal s remeslom. Niektorí svätci boli patrónmi dvoch aj troch remesiel. Svojich patrónov si volili remeselnícke cechy, spolky a zobrazovali ich na cechových erboch, zástavách, pečiatkach a zvolávacích tabuľkách," priblížila kurátorka výstavy Michaela Tomčofčíková.
Podľa jej slov sa pôsobenie patrónov časom prispôsobuje.
"V modernej dobe nastal posun od stredovekých remesiel k moderným povolaniam a odborom. Svätý Krištof bol v minulosti patrónom pútnikov, cestovateľov, dnes je patrónom motoristov. Svätý Izidor Sevillský patril medzi najvplyvnejších učencov raného stredoveku vytvorením encyklopédie z oblastí života a vedy, podobnou dnešným databázam, dnes je patrónom internetu," vysvetlila.
Aj kolekcia fotografií
"Výstava umožňuje najmä žiakom a študentom získať informácie o histórii internetu, astronómie, meteorológie, kníhtlače a ďalších vedných odboroch a najmä vidieť vzácne exponáty - Adlerov nitkový planimeter, nivelačný prístroj, Foucaultovo kyvadlo, mechový ateliérový fotografický prístroj či šijací stroj na nožný pohon," priblížila vedúca múzea Štefánia Petreková.
Výstavu dotvára kolekcia fotografií Miloša Greisela z regiónu východného Slovenska s tematikou a motívom zasvätenia patrónov. Návštevníci ju môžu vidieť do 2. februára 2018.
Múzeum špeciálne školstva v Levoči je jedinečným múzeom nielen na území Slovenska, ale v celej strednej Európe.
"Sústreďuje sa na zhromažďovanie histórie zrakového, sluchového, mentálneho a telesného znevýhodnenia. Ide o celú škálu zdravotných znevýhodnení," priblížila Petreková.
Pôvodne Slepecké múzeum sídlilo v Levoči od roku 1974 v streleckej bašte, v súčasných priestoroch na Námestí Majstra Pavla sa nachádza od roku 1990.
Od 1. januára 2014 je múzeum organizačne začlenené pod Centrum vedecko-technických informácií SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš