STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovnianskemu múzeu daroval potomok po majiteľoch hradu Ľubovňa v rokoch 1825 - 1880 Georges VI. Raisz Lublóváry ďalšie vzácne portréty.
Konkrétne ide o tri obrazy, na prvom je Augustín Raisz, významný spišský archivár, ďalší zobrazuje Katarínu Praháry, ktorá bola jeho manželkou, a na treťom obraze je spišský hodnostár Georges II. Raisz.
"Tieto obrazy sú výnimočné aj z toho pohľadu, že už dlhé roky sa snažíme zozbierať kolekciu obrazov po majiteľoch hradu. Udržujeme, myslím si, nadštandardné vzťahy s Lubomirskými, Raiszovcami a tiež so Zámoyskými potomkami po mužskej línii, teda po meči, ktorí vlastnili hrad v rokoch 1593 až 1944, čím sa asi nemôže pochváliť žiaden slovenský hrad," uviedol riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Mnohí z potomkov týchto rodín už darovali múzeu množstvo zbierkových predmetov.
Sú vo výbornom stave
Tri obrazy, ktoré získalo múzeum z Maďarska, pochádzajú zo začiatku 19. storočia a po 200 rokoch sa vrátili späť na Ľubovniansky hrad.
Podľa Mikulíka sú vo výbornom technickom stave, drobné úpravy budú potrebovať len pôvodné originálne rámy.
Lublóváry pritom daroval múzeu už asi 250 vzácnych predmetov, napr. aj originálne portréty majiteľa hradu Juraja Félixa Raisza s manželkou, ktorého rodina hrad vlastnila v rokoch 1825 - 1888.
"Obrazy sú momentálne v depozitári, neskôr budú vystavené spoločne s celou kolekciou rodiny Raiszovcov po rekonštrukcii v paláci Lubomirských. Máme tak hodnotný materiál a historické predmety, z ktorých tam vytvoríme jednu veľmi peknú expozíciu," dodal Mikulík s tým, že rodina Raiszovcov výnimočne zasiahla do dejín Spiša.
Nechcú peniaze
Múzeu sa podarilo získať od žijúcich potomkov spomínaných rodín viacero hodnotných predmetov.
Jedným zo vzácnych artefaktov od rodiny Zámoyských je aj ručne vyšívaný ručník s vyobrazením kráľovskej koruny, ktorý vyšívala samotná španielska kráľovná.
"Pred rokom sa mi podarilo navštíviť Francúzsko a Azúrové pobrežie, odkiaľ sme doniesli také výnimočné veci, ako napr. pamiatku na prvé sväté prijímanie španielskej princeznej Izabely de Bourbon. A minulý rok sa nám tiež podaril veľmi dobrý úlovok, krásna, dekorovaná kniha svadobných hostí a prianí zo svadby nášho hradného pána Grófa Zámoyského s princeznou Izabelou z Madridu," upozornil Mikulík.
Jednotliví darcovia sú podľa neho naozajstní šľachtici s modrou krvou, pretože nechcú za svoje dary finančné prostriedky, chcú, aby boli tieto dary ošetrené, zakonzervované, vystavené na hrade a vracali sa tak späť domov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš