POPRAD. Presne pred tridsiatimi rokmi odštartovala prvá etapa skúšobnej prevádzky leteckej záchrannej služby (LZS) v Poprade.
V rámci vtedajšieho Československa išlo po Prahe a Banskej Bystrici v poradí o tretie miesto so skúšobnou prevádzkou.
„Okresné mesto pod Vysokými Tatrami bolo zvolené pre potrebu riešiť systematicky leteckú záchranu v horských oblastiach severného Slovenska, najmä vo Vysokých Tatrách,“ uviedla v piatok hovorkyňa popradskej nemocnice Sylvia Galajda.
V spolupráci s horskou službou (HS) bolo v septembri 1987 vyškolených v Poprade desať lekárov, dobrovoľných členov HS, pre nasadenie pri leteckej záchrane, v októbri absolvovalo podobné školenie aj päť lekárov, nečlenov HS.
Prvý zásah už o dva dni
Skúšobná prevádzka sa začala oficiálne 8. decembra 1987, už 10. decembra transportoval vrtuľník prvého pacienta v rámci sekundárneho prevozu z Popradu do Košíc.
„Zabezpečením skúšobnej prevádzky LZS v stredisku Poprad bol poverený Okresný ústav národného zdravia (OÚNZ) Poprad v úzkej spolupráci s Horskou službou Tatranského národného parku a Horskou službou Československého zväzu telesnej výchovy. Prevádzkovateľom vrtuľníka bol podnik pre leteckú činnosť Slovair Bratislava, s výnimkou troch týždňov v auguste 1988, keď LZS vykonával vrtuľník Leteckej správy Federálneho ministerstva vnútra. Vzhľadom na špecifické podmienky operačnej oblasti bol používaný vrtuľník Mi-8, ktorý umožnil vykonávanie záchranných akcií aj vo vysokohorskom teréne,“ pripomenula hovorkyňa. Základňou vrtuľníka bolo letisko Poprad-Tatry.
Skúšobná prevádzka sa realizovala v štyroch etapách v rokoch 1987 a 1988 a trvala spolu 166 dní.
„Zaevidovaných bolo 108 výziev na zásah, z toho bolo realizovaných 83 letov. Prepravených bolo 37 postihnutých pri primárnych letoch, z toho 19 v kritickom stave a 62 pacientov pri sekundárnych letoch,“ informovala Galajda.
Cieľom sekundárnych transportov boli prevažne mestá Košice a Bratislava.
Vrtuľníky sú nenahraditeľné
Riadiacim centrom činnosti LZS bol počas skúšobnej prevádzky Centrálny dispečing Nemocnice s poliklinikou Poprad, o nasadení vrtuľníka rozhodovali priamo službukonajúci dispečeri.
Posádka vrtuľníka mala trvalé stanovište v priestoroch letiskovej budovy. Spolu s posádkou boli od rána od 8:00 do západu slnka, v lete do 19:00, v pohotovosti aj dvaja leteckí záchranári HS a lekár.
„Prvé štyri etapy skúšobnej prevádzky ukázali, že Poprad je vhodným miestom pre stredisko LZS, a že vrtuľník v horskom prostredí dokáže dosiahnuť postihnutého šesť až desaťkrát rýchlejšie ako pozemná záchrana,“ doplnila Galajda.
Od 15. mája 1989 tak LZS funguje nepretržite až do dnešných dní. Od roku 1992 ju prevádzkuje spoločnosť Air-Transport Europe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš