KEŽMAROK. Práce na rekonštrukcii Kežmarského hradu prerušila zima, pokračovať v nich budú až v jarných mesiacoch.
Podľa riaditeľky Múzea v Kežmarku Eriky Cintulovej by však druhá a zároveň posledná etapa opravy historickej pamiatky mala byť ukončená do začiatku letnej turistickej sezóny, teda do mája.
„Zatiaľ sa podarilo odstrániť omietky z vonkajšej strany hradu, ktoré boli zvlhnuté. Čaká nás ešte výmena okien, predovšetkým v hradnej kaplnke. Časť odvlhčenia a odvodnenia sa už spravila, zvyšok sa dokončí na budúci rok. Potom budeme pokračovať aj vo finalizácii sanačných omietok,“ opísala postup prác.
Celkovo si rekonštrukcia hradu, s ktorou sa začalo v máji 2016, vyžiada 1,3 milióna eur.
Návštevnosť neobmedzili

Od začiatku rekonštrukcie sa na hrade pracovalo za plnej prevádzky, návštevnosť to však podľa riaditeľky neobmedzilo.
„Prvá etapa bola oveľa náročnejšia na zladenie rekonštrukcie a návštevníkov, pretože sa nám tu pohybovali robotníci, vymieňali sa okná, pracovalo sa na odvlhčení a podobne. Toto sme ale, našťastie, úspešne zvládli,“ zhodnotila.
V prípade druhej etapy je to podľa jej slov jednoduchšie, keďže všetky práce sa realizujú z vonkajšej strany hradu.
Ešte v máji bolo prioritou riešenie havarijného stavu štítu hradnej kaplnky, v ktorej sa často konajú svadobné obrady a koncerty.
Podľa riaditeľky sa tam mohla kedykoľvek ulomiť časť zo štítu.
„Išli sme do toho s veľkými obavami, pretože bolo potrebné premyslieť každý jeden krok, ako štít spevniť, aby nedošlo ešte k vážnejším poškodeniam. Všetko sa nakoniec podarilo, je to stabilizované, zreštaurované a kaplnku môžeme bez akýchkoľvek obáv prevádzkovať,“ dodala.
Dve etapy

Veľkou generálnou úpravou prešiel Kežmarský hrad naposledy v rokoch 1962 až 1985.
Súčasná rozsiahla rekonštrukcia je rozdelená do dvoch etáp, prvú za približne 900-tisíc eur sa podarilo ukončiť pred tohtoročnými letnými prázdninami.
Na druhú etapu ide viac ako 400-tisíc eur, ukončená by mala byť v budúcom roku.
Celú rekonštrukciu financuje Prešovský samosprávny kraj s výnimkou 250-tisíc eur, ktoré získalo múzeum v minulom roku z rozpočtu Úradu vlády SR.
Za rok a pol sa podarilo opraviť veľkú časť hradu, nádvorie, vstupnú vežu aj administratívnu budovu.
„Teším sa, že hrad bude celkovo vynovený, takýto krásny sme ho nemali možno od poslednej generálnej opravy,“ uzavrela Cintulová.
Prvá zmienka z roku 1447
Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1447.
V súčasnosti si môžu jeho návštevníci obzrieť viaceré historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia.
Predstavujú praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku, vývoj mesta v 13. až 19. storočí, Kežmarský strelecký spolok, Spolok spišských lekárov a lekárnikov.
Jedna z expozícií je venovaná kežmarskému doktorovi Vojtechovi Alexandrovi, zakladateľovi röntgenológie v Uhorsku.
Hrad tiež ponúka expozície o Kežmarku v 19. a 20. storočí, historické portréty zo zbierok múzea, dokumentuje aj vzťah Kežmarčanov k Vysokým Tatrám, život rodiny Thökölyovej, ale aj židovskej komunity v Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš