STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovnianske múzeum pripravilo ku koncu roka novú publikáciu, a to Hosťovskú knihu rodiny Raisz z rokov 1827 až 1882.
„Zaviedol ju majiteľ hradu Ľubovňa Juraj Félix Raisz. Ide o vzácny historický prameň, pôvodne z inventáru hradu,“ uviedol riaditeľ múzea Dalibor Mikulík.
Ako vysvetlil, rodina Raiszovcov spolu s knihou opustila územie Spiša v roku 1918 po vzniku Československej republiky, do múzea ju priniesol až v roku 1964 potomok rodiny.
Dnes sa jej originál nachádza v Štátnom archíve v Starej Ľubovni, niekoľkokrát však už bola vystavená aj priamo v múzeu.
Jeho pracovníkom sa ju podarilo nafotiť, preložiť texty a formou publikácie sprístupniť jej obsah širokej verejnosti.
Zaujímavosti o živote
Obsahuje nielen mená hostí, ktorí navštívili hrad, ale aj zaujímavé informácie z vtedajšieho života.
Ako uviedla dokumentátorka a archivárka múzea Františka Marcinová, zápisky v knihe boli napísané prevažne v latinčine, nemčine a maďarčine, ale vyskytla sa tam aj poľština.
Niekoľko udalostí je tam zaznamenaných rovnako vo francúzštine, a po jednom sa tam nachádzajú zápisky v slovenčine, taliančine a španielčine.
„Je zaujímavá tým, že do nej ľudia zapisovali aj svoje spomienky a zážitky, rovnako dokumentujú aj situáciu, aká bola na hrade či v samotnom Uhorsku. Sú tam spomenuté aj svetové dejiny, ako napríklad Napoleonské vojny či situácia v Poľsku,“ uviedla Marcinová.
Požiar hradnej veže
Hosťovská kniha tiež ponúka informácie o požiari hradnej veže z roku 1862.
„Sú tam dva záznamy o tom, ako udrel blesk do strechy hradnej veže a tá sa zrútila na nádvorie,“ vysvetlila Marcinová.
„Navštívil som hrad Ľubovňa na priateľské pozvanie majiteľa hradu. Kým som písal tieto riadky, udrel blesk do pozlátenej gule na hradnej veži a strecha pod ňou sa okamžite vznietila. Obyvatelia neboli schopní oheň uhasiť, urobil tak až následný silný dážď,“ opisuje udalosť v knihe návštev 16. mája 1862 podpísaný Künzl Lórand, plukovník v 20. pešiackom pluku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš