POPRAD. Podtatranské múzeum v Poprade sa napokon nepodarilo otvoriť pred Vianocami, ako sa plánovalo.

Práce na inštalácii novej expozície Poprad a okolie v zrkadle vekov v ňom budú pokračovať aj v budúcom roku.
„Otvorenie expozície je plánované ešte pred Veľkou nocou,“ uviedla riaditeľka múzea Magdaléna Bekessová.
Múzeum je pre rekonštrukciu zatvorené od marca 2015.
Prešovský samosprávny kraj doteraz vyčlenil na celkovú rekonštrukciu múzea, teda interiéru i exteriéru, 2,5 milióna eur.
Prečo meškajú?
Bekessová v novembri priznala, že práce na rekonštrukcii sa oproti plánom výrazne posunuli, čakalo sa aj na nový nábytok, ktorý vyrábali múzeu na mieru.
„Finančné prostriedky vo výške 71 942 eur na jeho zhotovenie múzeu poskytol Prešovský samosprávny kraj a mesto Poprad formou dotácie pridalo 50-tisíc eur. Zhotovených bolo 64 vitrín, 70 podstavcov rôznych rozmerov a materiálu, 10 samostatných pódií, 15 vertikálnych deliacich stien, zariadenie pokladne a ďalšie,“ konkretizovala Bekessová.
Pred Vianocami sa ešte natierali deliace steny a umiestňovali vitríny v expozičných priestoroch podľa architektonicko - výtvarného návrhu.
„Súčasne sa pracuje na obsahovej a technickej stránke multimediálnych zariadení, ktoré by mali rozšíriť a zatraktívniť prehliadku expozície. Riešia sa niektoré technické detaily súvisiace s umiestnením a stabilizáciou zbierkových predmetov a ďalšie technické problémy,“ doplnila riaditeľka.
Čo je ešte v pláne
V jesenných mesiacoch pokračovalo múzeum v prácach na dokončení komplexnej rekonštrukcie, pracovalo sa aj v záhrade múzea.
„V areáli múzea sa dokončujú posledné stavebné práce na zhotovení troch remeselníckych dielní, vyrúbali sa vybrané dreviny, urobili sa zemné a stavebné práce na stavbu remeselníckych dielní, výkopové práce na amfiteátri, osadili sa lavičky a odpadkové koše, vyasfaltovali sa spoločné priestory dvora,“ vymenovala Bekessová.
Ostatné stavebné práce boli podľa jej slov prerušené, bude sa v nich pokračovať na jar.
Ako uviedla, v pláne je oprava oplotenia, osvetlenie areálu, dokončenie amfiteátra a parková výsadba zelene.
„Ukončené by mali byť práce najneskôr do 30. apríla,“ uzavrela.
Expozície
Nosnou časťou expozície Poprad a okolie v zrkadle vekov na druhom nadzemnom podlaží budú už zdigitalizované zbierkové predmety.

Vystavené budú aj exponáty, ktoré doteraz neboli prezentované, novinkou bude numizmatická expozícia.
Dlhoočakávaná expozícia hrobky kniežaťa z prelomu 4. a 5. storočia, ktorá bola objavená v popradskej mestskej časti Matejovce v roku 2005 pri výstavbe priemyselného parku, bude pre verejnosť otvorená neskôr.
Podľa zástupcu riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karola Pietu, ktorý viedol výskum kniežacej hrobky, sa vie, že germánsky veľmož sa narodil v oblasti, kde bol aj pochovaný, mal zhruba 30 rokov a jeho stravovanie napovedá, že sa dlhší čas zdržiaval v Stredomorí.
Fakty
Budova dnešného Podtatranského múzea bola postavená ako jedna z mála špecializovaných múzejných budov na Slovensku v rokoch 1885 a 1886.
Sídlo v nej malo Karpatské múzeum v Poprade.
Prvá expozícia bola v múzeu otvorená v roku 1887.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš