GELNICA. Mesto Gelnica v posledných troch rokoch zápasilo s vážnymi ekonomickými problémami, no ako povedal primátor Dušan Tomaško (nez.), za tri roky dokázali nielen znížiť zadlženosť mesta, ale realizovali aj niektoré investície.
„V čase môjho nástupu do funkcie sme na tom boli dosť zle. Na účte sme mali menej ako desaťtisíc eur a na stole nevyplatené faktúry za takmer dvestotisíc. Celkový dlh bol takmer 2,7 milióna eur. Zodpovedný prístup k mestským financiám priniesol výsledky. Za tri roky sa nám podarilo stabilizovať finančnú situáciu mesta. Nemáme žiadne nevyplatené faktúry po dobe splatnosti. Dlh poklesol o viac ako pol milióna eur. Na konci roka 2014 predstavovala výška dlhu 47 percent oproti bežným príjmom, dnes sme na úrovni 33 percent,“ povedal Tomaško.
Prišli noví ľudia
Dodal, že urobili zmeny aj vo fungovaní samosprávy.
Vypísali konkurzy na obsadenie miest vedúcich pracovníkov, na úrad prišli noví ľudia.
V Gelnici sa vedeniu mesta podarilo oživiť kultúrne a spoločenské dianie.
Za posledné tri roky sa v meste konali aj významné medzinárodné podujatia – motocyklistická Šestdňová či Majstrovstvá Európy v enduro.
Vlani usporiadali 9. stretnutie banských miest a obcí, na ktorom sa zúčastnilo viac ako sedemsto baníkov zo Slovenska aj z okolitých krajín.
Vlani v júli sa v amfiteátri uskutočnil festival tolerancie Spolu, v septembri multižánrový festival Gelnické Iluminácie.
Na hradnom vrchu Zámčisko organizujú Hradný deň, pre deti vymysleli nové podujatie s názvom Jašiáda.
Športových a kultúrnych podujatí v meste je každoročne niekoľko desiatok. Získavajú na ne peniaze aj z mimorozpočtových zdrojov, napríklad z Fondu na podporu umenia, ministerstva kultúry či z Košického samosprávneho kraja z programu Terra Incognita.
Kúpele a lyžiarsky areál

„Pustili sme sa tiež do budovania infraštruktúry pre cestovný ruch. Lákadlom pre návštevníkov sa stala viac ako tristoročná štôlňa Jozef. V súčasnosti je sprístupnených viac ako tristo metrov podzemia. Mrzí ma, že sa nám zatiaľ nepodarilo vyriešiť problém bývalých Turzovských kúpeľov, ktoré Košický samosprávny kraj pred časom predal súkromnému podnikateľovi. Ten areál necháva chátrať a nedokážeme ho ani dostať k rokovaciemu stolu, aby sme túto, pre Gelničanov srdcovú záležitosť, začali riešiť. Ale som optimista a verím, že Turzov raz opäť bude žiť plnohodnotným životom,“ povedal Tomaško.
Dodal, že nový život chcú vdýchnuť aj areálu lyžiarskeho vleku.
Investičné akcie
Ako uviedol Tomaško, po stabilizácii mestských financií sa mohli pustiť aj do viacerých investičných aktivít. Tou najväčšou je rekonštrukcia zimného štadióna.
Museli sa do nej pustiť, inak by boli nútení štadión zavrieť.
Vlani v letných mesiacoch vymenili zastaranú technológiu chladenia. Prevádzka štadióna tak bude bezpečnejšia a navyše energeticky menej náročná.
Nový povrch zároveň umožní prevádzkovať halu celoročne. V letných mesiacoch sa tu môže hrať napríklad tenis, volejbal, nohejbal, využívať ho budú môcť aj in-line korčuliari.
Okrem toho poslúži aj na rôzne kultúrne či spoločenské podujatia.
„Celkové náklady predstavujú zhruba 700 000 eur, zaplatíme ich v piatich ročných splátkach z vlastných zdrojov. Myslíme aj na našich najmenších. V jarných mesiacoch sme pre nich vybudovali dve nové detské ihriská. Okrem toho pribudlo na futbalovom štadióne aj workoutové ihrisko. Náklady predstavovali necelých 40 000 eur. Pred dokončením je oddychová zóna v mestskej časti Mária Huta,“ uviedol Tomaško.
V novej časti mesta, na sídlisku, vybudovala mestská spoločnosť Technické služby dve nové odstavné plochy pre motoristov.
Pre peších budujú chodník, ktorý spája Hlavnú ulicu so Športovou.
Rozšírili verejné osvetlenie a kamerový systém v meste.
Ako zdôraznil Tomaško, všetky tieto rozvojové aktivity realizovali bez toho, aby brali nové bankové úvery a bez pomoci eurofondov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš