STARÁ ĽUBOVŇA. Vystaviť poklad mincí z Hniezdneho, rekonštrukciu historickej návštevy poľského kráľa Jána III. Sobieskeho na hrade Ľubovňa, ale aj ďalšie výstavy a koncerty plánuje ponúknuť svojim návštevníkom v tomto roku Ľubovnianske múzeum.

Atraktívny program bude opäť aj v skanzene pod hradom.
Novinkou bude zľavnené vstupné pre domácich obyvateľov.
„Staroľubovňania budú mať regionálnu zľavu vo výške 50 percent, platiť bude od začiatku letnej turistickej sezóny, teda od 29. apríla. Stačí, ak sa preukážu svojim občianskym preukazom,“ vysvetlil riaditeľ múzea Dalibor Mikulík.
Aj takto sa chce inštitúcia podľa jeho slov poďakovať za to, že so sebou často privádzajú nových návštevníkov.
Spomienky na kráľa Sobieskeho
Tento rok bude na hrade v Starej Ľubovni spojený najmä so spomínaným poľským panovníkom Sobieskim, ktorý sa tam zastavil v roku 1683.
„Urobil tak pri svojom návrate do Krakova, po tom, ako vyhral bitku proti Osmanom pri Viedni. Tejto návšteve budú venované aj hradné slávnosti, ktoré sa konajú každoročne v posledný júlový víkend, ich názov bude Keď sa kráľ z víťaznej bitky vracia,“ informoval Mikulík.
Na hrad prídu počas slávností aj astronómovia a astrológovia, ktorých podporovateľom bol aj samotný Sobieski.
„Chceme tiež ukázať to, ako sa králi riadili astrológiou, keď napríklad slnko a hviezdy ukazovali, či bude bitka víťazná alebo nie,“ prezradil riaditeľ múzea.
Výstavy budú patriť olejotlači, na skanzene zase kožušníctvu a gubárstvu.
„Od apríla budeme prezentovať ľan, od jeho pestovania, máčania, spracovania až po samotný výsledok, textil,“ uviedol Mikulík.
Vďaka novej prezentácii formou 3D hologramu sa zase návštevníci dozvedia, ako mohol kedysi vyzerať tamojší gotický palác.
Pracujú na obnovách
V múzeu sa tiež pustili do obnovy expozície stavebníctva, ktorá zatiaľ ešte nie je dokončená.
Návštevníkom má ukázať, ako sa staval hrad, či jeho obranné systémy. Vystavovať chcú aj exkluzívne sólo predmety, ktoré sa podarilo objaviť v depozitári.
Pre začatú opravu si však návštevníci nebudú môcť pozrieť palác Ľubomírskych, ktorý podľa Mikulíka ponúkal najkrajšie expozície.
„Chceme im napriek tomu ponúknuť viac, preto všetko ostatné bude obohatené,“ dodal.
Zaujímavé letné koncerty
V rámci letných koncertov na hrade zrejme vystúpi skupina Olympic, speváčka Sisa Sklovská i Zuzana Smatanová.
„V spolupráci s mestom pripravujeme aj program s Radošincami a SĽUKom, pôjde o Jánošíka,“ doplnil na margo plánov na letnú turistickú sezónu Mikulík.
Tú otvoria na hrade, ktorý vlani navštívilo rekordných 195 680 návštevníkov, počas posledného aprílového víkendu.
Hrad je v týchto dňoch otvorený od utorka do nedele od 10:00 do 15:00, s posledným vstupom o 14:00.
Podpísali spoluprácu s univerzitou
Memorandum o spolupráci s Jagelonskou univerzitou v Krakove a Spolkom Slovákov v Poľsku podpísalo začiatkom tohto roka Ľubovnianske múzeum.
Jeho riaditeľ Dalibor Mikulík uviedol, že prioritou spolupráce je pátrať po historických udalostiach v pohraničí a následne ich prezentovať verejnosti.
"Na Ľubovnianskom hrade sa v minulosti stretávali korunované hlavy Poľska a Uhorska. Rozhodovali aj o osude súdobej Európy. My sme boli 360 rokov súčasťou poľskej histórie a Jagelonská univerzita má vo svojich fondoch a zbierkach množstvo vecí týkajúcich sa hradu. Majú mnohé krásne podoby hradu, ktoré boli vytvorené v 18. a 19. storočí, sú tam kresby aj iné archívne materiály, je tam toho veľmi veľa ukrytého, určite budeme z toho prekvapení," upozornil Mikulík.
Predpokladá, že niektoré z týchto materiálov by sa mohli v budúcnosti aj vďaka deklarovaní spolupráce dostať priamo na hrad a vidieť by ich tak mohla aj laická verejnosť.
Jagelonská univerzita v Krakove, založená v roku 1364, patrí k najstarším na svete a jej osobnosti ako kráľ Kazimír III. Veľký, kráľ Vladislav Jagelonský či kráľovná Hedviga ju historicky spájajú s Hradom Ľubovňa. Aj to je dôvod, prečo chcú obe organizácie spolupracovať.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš