Trojkráľovému večeru vo Svite kraľovali lukostrelci

Víťazi jednotlivých kategórií – hore zľava Ján Kúdelčík, Jozef Bošanský a Alexandra Longová, dole vozičkár Marián Marečák z MŠK Kežmarok.
Víťazi jednotlivých kategórií – hore zľava Ján Kúdelčík, Jozef Bošanský a Alexandra Longová, dole vozičkár Marián Marečák z MŠK Kežmarok. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|18. jan 2018 o 00:00

Ocenili aj zdravotne znevýhodnených lukostrelcov z Kežmarku.

SVIT. Spolcentrum vo Svite žilo lukostreľbou. Nominácie kandidátov a vyhlásenie víťazov štyroch kategórií boli hlavnou náplňou trojkráľového slávnostného galavečera.

Najskôr si účastníci krátkou prezentáciou pripomenuli históriu 60 rokov od vzniku lukostreľby na Slovensku, ktorá vyvrcholila účasťou dvojice lukostrelcov na Olympijských hrách 2016 v brazílskom Riu de Janeiro.

V súčasnosti sa na Slovensku tomuto olympijskému športu venuje 700 lukostrelcov.

Mladí nádejní lukostrelci môžu mať ďalšiu vysokú motiváciu trénovať, pretože v roku 2018 bude lukostreľba súčasťou Olympijských hier mládeže.

Talent roka – Ján Kúdelčík

V kategórii Talent roka 2017 z pätice nominovaných (Dominik Kalečík z SŠ LK Bratislava – Petržalka, Ján Kúdelčík z LK Reflex Žilina, Andrej Majerík z LK LŠ Liptovský Mikuláš, Šimon Šedivý z LK Senica, Lukáš Voroš z LK Bratislava) porota za víťaza určila 12-ročného Žilinčana Jána Kúdelčíka.

Tušil si, že budeš vyhlásený za víťaza?

Ján Kúdelčík (JK): „Nebol som si úplne istý.“

Koľko rokov sa venuješ lukostreľbe? Ako si začínal?

JK: „Lukostreľbe sa venujem od piateho ročníka základnej školy – začal som navštevovať lukostrelecký krúžok, ktorý som si vybral z ponuky krúžkov, pretože sa mi zdal pre mňa najvhodnejší. Nič lepšie vtedy v ponuke nebolo. Ukázalo sa, že moja voľba bola správna a lukostreľba sa stala mojou srdcovkou.“

Aké najväčšie úspechy si dosiahol?

JK: „Bol som majster Slovenska v halovej lukostreľbe i v teréne. Doma mám niekoľko zlatých medailí z rôznych podujatí.“

Aké máš ďalšie ciele?

JK: „V tomto roku by som chcel dosiahnuť aspoň 500 bodov a dobre sa umiestniť na slovenskom šampionáte v halovej lukostreľbe.“

Čo všetko pre dosiahnutie dobrého umiestnenia robíš? Kde, ako a s kým trénuješ?

JK: „Trénujeme trikrát do týždňa v športovej hale v Žiline. Mojím trénerom je Juraj Pagáčik.“

Lukostrelec roka pracuje na zmeny

V kategórii Najlepší lukostrelec roka 2017 bola ocenená nominovaná pätica – Dušan Binder z KŠL Robin Zvolen, Jozef Bošanský z LK Hubert Arrows, Vladimír Bužek z Blue Arrows Viničné, Vladimír Hurban mladší z LK Bratislava a Peter Málek z Horného Húčšia. Víťazom sa stal Jozef Bošanský žijúci v Šali, ktorý sa lukostreľbe venuje štyri roky.

Očakávali ste prvenstvo?

Jozef Bošanský (JB): „Prvenstvo som neočakával, ale milo ma potešilo.“

Koľko sa venujete lukostreľbe? Ako ste začínali?

JB: „Začínal som u nás v klube v Trnovci nad Váhom, ktorý sa nachádza v blízkosti môjho bydliska – Šale. Prvé dva roky som strieľal 3D. Predminulý rok som privoňal k terčovej lukostreľbe. Zapáčilo sa mi to a odvtedy to ide.“

Aké sú vaše ciele a čo robíte pre ich dosiahnutie?

JB: „Mojím cieľom je neustále sa zlepšovať. Stále je ešte 23 bodov, ktoré môžem v terčovej lukostreľbe dohnať. Jedinou možnosťou dosiahnuť môj cieľ je tréning.“

Ako často trénujete?

JB: „Pracujem na zmeny – dve denné, dve nočné, štyri dni voľna – a podľa toho si musím zariadiť i tréning. Keď mám voľno, strieľam každý deň tri až päť hodín. Niekedy trénujem i pred nočnými zmenami. Do mesiaca dám tritisíc šípov.“

Začínala ako karatistka

Kategóriu Najlepšia lukostrelkyňa roka 2017 spomedzi štvorice nominovaných jednoznačne ovládla 24-ročná olympionička Alexandra Longová z Viničného, v súčasnosti zaradená do VŠC Dukla Banská Bystrica.

Ceny si prevzali i ďalšie nominované – Paulína Baloghová z SŠ LK Petržalka, Tatiana Binderová z KŠL Robin Zvolen a Denisa Baránková z LK Bratislava.

Čakali ste víťazstvo?

Alexandra Longová (AL): „Tento rok bol pre mňa úspešný, prekonala som svoj slovenský rekord, zúčastnila som sa majstrovstiev sveta a svetovej univerziády, kde som obsadila 17. miesto, čo je pre slovenskú lukostreľbu úspech. Preto som verila, že v koncoročnom hodnotení zvíťazím a donesiem si domov už štvrtú trofej.“

Odkiaľ ste, ako ste začínali?

AL: „Začínala som ako desaťročná, lukostreľbe sa venujem už 14 rokov. Pôvodne som robila karate, som z karatistickej rodiny. Môj otec je tréner. Pochádzam z obce Viničné, kde naďalej i trénujem. Postupne som sa začínala zúčastňovať slovenských súťaží, potom európskych podujatí, až som sa prepracovala na súťaže svetového formátu. S pribúdajúcim počtom súťaží som začala zbierať úspechy. Moja žatva dobrých umiestnení vyvrcholila vybojovaním olympijskej miestenky a účasťou na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro, kde som Slovensko reprezentovala spolu s Borisom Balážom z Liptovského Mikuláša. Naďalej pokračujem v trénovaní a zúčastňujem sa súťaží na európskej a svetovej úrovni.“

Aké máte najbližšie ciele?

AL: „Tento rok ma čakajú majstrovstvá Európy, ktoré budú na prelome augusta a septembra. Dovtedy chcem dokončiť školu, pretože stále som študentkou. Trénujem tak, aby sa mi podarilo na tomto európskom šampionáte získať medailu.“

Kde a čo študujete? Vychádzajú vám v škole v ústrety?

AL: „Študujem na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave systematickú biológiu a ekológiu. Je to náročný odbor, ale vyučujúci mi vychádzajú v ústrety. Keď človek chce, dá sa skĺbiť vysokoškolské štúdium so športom.“

Medzi znevýhodnenými triumf Marečáka

Prvýkrát v histórii slovenskej lukostreľby bola samostatne vyhodnotená i kategória zdravotne hendikepovaných.

V kategórii Zdravotne znevýhodnený lukostrelec 2017 bola nominovaná trojica lukostrelcov, všetci z MŠK Kežmarok – Peter Kivik, Marián Marečák a Marcel Pavlík.

Víťazom sa stal druhý menovaný – Marián Marečák.

Porotu presvedčilo najmä jeho vystúpenie na svetovom šampionáte v čínskom Pekingu v septembri 2017, na ktorom obsadil úžasné 5. miesto spomedzi 74 súťažiacich, čo mu pomohlo k posunu na 20. priečku svetových tabuliek.

V európskom pohári obsadil výbornú druhú pozíciu pred bronzovým Petrom Kinikom.

„Chcel by som sa poďakovať môjmu trénerovi Vladimírovi Majerčákovi, že má so mnou obrovskú trpezlivosť, aj keď ho v niektorých veciach nepočúvam. Ďakujem tiež celému Slovenskému lukostreleckému zväzu za podporu, “ dodal po prevzatí ocenenia víťaz Marián Marečák, ktorý by si zaslúžil i titul šampióna v skromnosti.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Trojkráľovému večeru vo Svite kraľovali lukostrelci