LEVOČA/VYSOKÉ TATRY. Nebol síce rodákom z Levoče, no mesto spoznal ako mladík a napokon sa stalo jeho domovom. Popri tom však mal ešte jeden domov – Vysoké Tatry.
František Dénes sa narodil v roku 1845 v severospišskej dedine Trybš, ktorá však bola po prvej svetovej vojne pripojená k Poľsku.
Po absolvovaní ľudovej školy v Prešove a Novom Targu nastúpil na levočské gymnázium.
Vysokoškolské štúdiá ho potom zaviedli do Viedne a Budapešti, ale napokon sa vrátil do Levoče a zamestnal sa ako stredoškolský profesor.
Keďže odmala chodieval po horách, táto vášeň v ňom zostala. Keď študoval vo Viedni, spoznal rakúske Alpy, počas pobytu v Maďarsku chodieval po Matre.
Po návrate do Levoče všetok voľný čas trávil v Tatranskej Polianke. Pôsobil ako sprievodca Uhorského karpatského spolku a popri tom liezol na tatranské štíty.
Spolu s viedenským geológom Viktorom Uhligom robieval aj geologické prieskumy Tatier.
Všetky svoje vedomosti a poznatky o našich veľhorách postupne spísal do turistických sprievodcov a bol aj spoluautorom prvej tatranskej mapy v mierke 1:25 000 a ďalších máp.
Aj vďaka Františkovi Dénesovi sa dnes môžeme prechádzať po obľúbených turistických chodníkoch, ktoré vytrasoval.
Jeho zásluhou máme napríklad chodník na Tatranskej magistrále od Štrbského plesa na Zelené pleso a mnohých ďalších.
Do posledných dní svojho života F. Dénes neopustil Tatry. Keď mal 75 rokov, vystúpil na Ľadový štít, ako 83-ročný zvládol Východnú Vysokú a v 88 rokoch vyšiel na Slavkovský štít.
Zomrel 17. októbra 1934 v Levoči, kde je aj pochovaný na evanjelickom cintoríne.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš