LEVOČA. Vážený občan Levoče Majster Pavol zanechal na našom území desiatky diel, no o jeho živote sa veľa nevie.
Väčšina informácií o Majstrovi Pavlovi sú len dohady.
Fakty totiž zhoreli, ale vďaka tým niekoľkým, ktoré sa zachovali, dokázali historici a reštaurátori priradiť množstvo diel bez autora tomu správnemu.
Kde sa Majster Pavol narodil, nevedno dodnes. Hovorí sa o Poľsku aj o Taliansku, krátko mal žiť aj v Banskej Bystrici.
Jeho životný príbeh je jasnejší až po tom, keď prišiel do Levoče. Podľa záznamov to malo byť niekedy okolo roku 1500.
O šesť rokov neskôr vstúpil do spoločenstva Bratstvo Kristovho tela, jednej z nábožensko-spoločenských organizácií v meste.
V roku 1515 už mal Majster Pavol také vážené postavenie v meste, že ho zvolili za predsedu tohto spoločenstva.
Syna vykúpil z problémov

V historických záznamoch, ktoré sa uchovali po rozsiahlom požiari v roku 1550 v Levoči sa o Majstrovi Pavlovi píše ako o Paulovi Schnitzerovi (Schnitzer v nemčine- rezbár).
Oženil sa s dcérou levočského mešťana, richtára a staviteľa Melchiora Messinslohera-Polirera.
Mali spolu štyri deti. Jeho jediný syn Lukáš bol ale poriadny kvietok. Spolu s kamarátom na námestí prepadli mladíka z Krakova, ktorého zbili tak, že zomrel.
Z problémov ho napokon dostal otec, Majster Pavol, ktorý otcovi zabitého mladíka dal 15 zlatých za to, že jeho syna nezažaluje.
Známy vďaka vnučke

Dcéry Margita a Dorota sa niekoľkokrát vydali a mali množstvo detí. Práve vďaka Margitinej dcére, Majstrovej vnučke, sa zachoval dôkaz o autorstve hlavného oltára v levočskom chráme.
Rezbár zomrel niekedy medzi rokmi 1537 až 1542. Kto si však myslí, že rezbárstvo oltárov a sôch vynášalo, ten bude sklamaný.
Pavol nepatril k boháčom, majetok mal na vtedajšiu dobu stredný. V Levoči vlastnil dom, role a lúky pri kostole sv. Mikuláša, pozemky pri valcovom mlyne, Na ruskinovskej ceste a na Mestskej hore a záhradu pri Vyšnej bráne.
Okrem rezbárstva mu rozpočet vylepšoval aj predaj vína z vlastných viníc.
Majstrovské dielo

Diela Majstra Pavla sú v množstve kostolov, no to najvzácnejšie, drevený oltár obdivujú návštevníci v Bazilike sv. Jakuba v Levoči.
Minulý rok sa konali veľkolepé oslavy pri príležitosti 500. výročia inštalácie. Oltár vysoký 18,62 metra je najvyšším neskorogotickým oltárom na svete.
Zhotovený je z lipového dreva v dielni Majstra Pavla z Levoče, ktorý sa považuje za najväčšieho stredovekého umelca Slovenska. Široký je 6,72 metra a vznikol v rokoch 1507-1517.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš