KEŽMAROK. Na Kežmarskom hrade je inštalovaná výstava V tieni tureckého polmesiaca.
"Ide o unikátnu expozíciu o významnej európskej udalosti, ktorou bolo obliehanie Viedne osmanskými vojskami v roku 1683. Aktívne sa na nej podieľal aj kežmarský rodák, sedmohradský vojvoda Imrich Thököly ako vodca protihabsburského povstania a spojenec Osmanov," informovala riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintuľová.
Výstava návštevníkom priblíži toto osmanské ťaženie a hlavných aktérov bitky o Viedeň, napr. veľkovezíra Kara Mustafu, cisára Leopolda I., ostrihomského, arcibiskupa Juraja Pohronca Selepčéniho či vojvodu Karola Lotrinského a poľského kráľa Jána III. Sobieského.
Voskové figuríny v replikách dobových kostýmov
"Nosnou časťou výstavy sú voskové figuríny týchto významných postáv dejín 17. storočia v životnej veľkosti, odeté v replikách dobových kostýmov. Niektoré z nich sú z dielne poľskej historičky dejín odievania Marie Molendy," doplnila Cintuľová s tým, že autorom výstavy je Miroslav Vetrík, organizátor Korunovačných slávností v Bratislave.
Okrem uvedených figurín sú súčasťou výstavy aj banery a v prípade Imricha Thökölyho bude vystavená kópia jeho portrétu.
Dominantou časťou expozície je aj duplikát obrazu Bitka o Viedeň z konca 17. storočia, ktorého autor je neznámy a originál sa nachádza vo vojenskom múzeu vo Viedni.
Expozícia je umiestnená na prízemí severovýchodného traktu Kežmarského hradu a sprístupnená je návštevníkom zdarma v rámci otváracích hodín od pondelka do piatka medzi 9. a 15. hodinou.
"Návštevníci môžu výstavu, ktorá mala premiéru v bratislavskom Primaciálnom paláci a videlo ju viac než 20.000 návštevníkov, vidieť u nás až do 15. marca," upozornila riaditeľka s tým, že v štádiu prípravy sú v rámci spolupráce s hlavným organizátorom Korunovačných slávností v Bratislave aj ďalšie zaujímavé projekty z dejín histórie Uhorska s dôrazom na mesto Kežmarok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš