SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spomienkovou slávnosťou spojenou s kladením vencov si v piatok mesto Spišská Nová Ves pripomenie 73. výročie svojho oslobodenia.
Pietny akt sa uskutoční na mestskom cintoríne o 13:30.
Mená dlho neboli známe
O vstup do mesta bojovala Červená armáda dva dni, napokon doň prvé hliadky vstúpili v ranných hodinách 27. januára.
„Pri oslobodzovaní mesta sa rozhodovalo o celom Spiši, podtatranskom regióne i Vysokých Tatrách. Po oslobodení Košíc dostala totiž sovietska 18. armáda rozkaz oslobodiť Poprad a Kežmarok, v ceste im však stála práve Spišská Nová Ves, kde mali Nemci vybudovanú silnú obranu. Pri oslobodzovaní mesta prišlo o život 78 vojakov Červenej armády,“ uviedol regionálny historik Marcel Maniak, ktorému sa ako prvému podarilo skompletizovať ich zoznam.
Celých 73 rokov neboli mená niektorých známe.
Najviac v okrese
Pri oslobodzovaní mesta zahynulo koncom januára viac vojakov ako v celom okrese.
„Bolo ich 78, kým pri oslobodzovaní ostatných miest a obcí okresu ich padlo 40,“ vysvetlil Maniak.
Regionálny historik v minulosti vypracoval podobný zoznam padlých aj v okresoch Poprad a Kežmarok. „Motivovali ma aj články, ktoré vychádzali pri príležitosti výročia oslobodenia mesta. Stále sa tam uvádzali rôzne počty padlých vojakov, preto som sa rozhodol, že ich skompletizujem,“ uviedol.
Vo všetkých dostupných materiáloch a záznamoch dovtedy podľa jeho slov figurovalo trinásť mien padlých vojakov Červenej armády, hoci v skutočnosti ich bolo oveľa viac.
Osem vojakov bolo zapísaných ako neznámi. Maniak pátral na matrike, v archíve, najviac záznamov sa mu však podarilo získať až z Centrálneho archívu Ministerstva obrany Ruskej federácie.
„Na Slovensku, žiaľ, žiadne podrobné záznamy neboli,“ povedal.
Spracuje dejiny oslobodenia okresu
Pri väčšine mien padlých vojakov v Spišskej Novej Vsi sú dnes vďaka práci regionálneho historika aj dátumy narodenia.
„Boli starší aj mladší, najviac ich bolo narodených v rokoch 1898 až 1919, ostatní boli ročníky 1920 až 1926,“ priblížil.
Pôvodne bolo 21 z nich pochovaných na mestskom cintoríne v Spišskej Novej Vsi, iní zase na ďalších miestach, napríklad pri kostoloch na námestí.
„V roku 1946 v marci boli exhumovaní a v súčasnosti sú pochovaní na Verejnom cintoríne v Košiciach spolu s ostatnými vojakmi, ktorí padli na Spiši,“ dodal historik.
Po okresoch Poprad a Kežmarok plánuje spracovať aj dejiny oslobodenia Spišskonovoveského okresu, ich súčasťou by bol aj vypracovaný zoznam padlých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš