STARÁ ĽUBOVŇA. Na hrade v Starej Ľubovni by sa malo vo februári začať s opravou barokového paláca Lubomirských.
Niekdajšie luxusné rezidenčné sídlo postavené v roku 1642 čaká rozsiahla obnova za viac ako 1,1 milióna eur.
„Mali by sa reštaurovať hlavne interiérové objekty dvoch podlaží tohto paláca. Všetko by malo nadobudnúť podobu, akú malo v období baroka,“ vysvetlil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Podľa jeho slov ide o jediný z troch hradných palácov, v ktorom sa zachovali pôvodné exteriérové a interiérové dekorácie.
Ešte počas októbra minulého roka z jeho priestorov pre plánovanú obnovu vysťahovali viac ako dvetisíc vzácnych historických predmetov.
Zíva prázdnotou
Hoci je teraz palác prázdny, podľa Mikulíka by do neho počas leta predsa len verejnosť mohla z časti nahliadnuť.
„Všetci máme radi zákulisie a to, čo sa bežne nedá vidieť, preto zvažujeme takú možnosť, všetko však po dohode s dodávateľom a s reštaurátorskými tímami, ktoré tam budú pracovať. Návštevníci by neobmedzovali ich prácu, dá sa tam urobiť nejaká bezpečnostná bariéra. Bol by som rád, ak by takúto možnosť návštevníci mali, inšpiroval som sa v zahraničí,“ vysvetlil.
Pozrieť by si tak napríklad mohli prácu reštaurátora, ktorý očisťuje fresky z 18. storočia.
Napriek prácam v paláci nebude prehliadka samotného hradu, ktorý aj vlani spolu so skanzenom obhájil prvenstvo v návštevnosti kultúrnych zariadení v správe Prešovského samosprávneho kraja, obmedzená.
Lahôdky pre návštevníkov
„Palác bude síce uzavretý, ale na leto pripravujeme veľké lahôdky, keď budeme vystavovať možno aj veľmi vzácne predmety dovezené zo zahraničia,“ naznačil riaditeľ múzea.

Vystaviť by chceli aj poklad mincí z Hniezdneho, plánujú tiež rekonštrukciu historickej návštevy poľského kráľa Jána III. Sobieskeho na hrade Ľubovňa, ale aj ďalšie výstavy a koncerty.
Atraktívny program bude rovnako v skanzene pod hradom.
Palác Lubomirských ponúkal podľa riaditeľa najkrajšie expozície, jeho prehliadka trvala zhruba 20 minút. Inštalovaná v ňom bola expozícia dobového bývania.
Cieľom rekonštrukcie barokovej pamiatky, ktorú financuje Prešovský samosprávny kraj, je vrátiť mu pôvodnú palácovú podobu.
V tomto stave sa nedá hovoriť o paláci
Dnešný stav budovy, v ktorom od roku 1966 sídlilo múzeum, nezodpovedá podľa Mikulíka označeniu palác.
„V celom objekte bol viackrát stavebne upravovaný interiér aj exteriér. Tieto zásahy sa negatívne podpísali na vzhľade a technickom stave paláca,“ vysvetlil v minulosti.
Po prácach bude v paláci zriadená nová expozícia venovaná šľachtickým rodom, ktoré vlastnili hrad Ľubovňa v rokoch 1593 až 1944.
Objekt paláca a celý hrad Ľubovňa patrí medzi kultúrne pamiatky reprezentujúce nielen Spiš a východné Slovensko, ale je aj celoslovensky najvýznamnejšiu stavebnú architektúru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš