KEŽMAROK. Mesto Kežmarok má ďalšiu, v poradí piatu monografiu, tentokrát mapuje jeho históriu od 2. polovice 18. storočia po súčasnosť.
Na knihe pracovalo päť autorov a jej príprava trvala tri roky.
„Predstavuje dejiny mesta do roku 2016 vrátane, k tomu školstvo i kultúru od roku 1945. Je síce písaná na odbornej úrovni, ale určená je pre verejnosť, porozumie jej každý,“ uviedla v pondelok pri prezentácii jej zostavovateľka a spoluautorka, kežmarská spisovateľka a historička Nora Baráthová.
Nová publikácia s názvom História Kežmarku od 2. polovice 18. storočia po súčasnosť má 496 strán a 700 fotografií.
„Nemali sme žiadne podklady z týchto období, od polovice 18. storočia to bola pre nás, čo sa týka zdrojov, takpovediac, zelená lúka. Nebola k tomu dostupná literatúra, každý jeden autor teda musel poriadne bádať,“ uviedla zostavovateľka.
Na svete sú už štyri
Mesto Kežmarok vydalo v minulosti už svoje štyri monografie.
Venovali sa osobnostiam Kežmarku od 13. storočia, jeho dejinám od najstarších čias do polovice 18. storočia, histórii kežmarského športu a životu v Kežmarku v 13. a 20. storočí.
Podľa Baráthovej sa v súčasnosti pripravuje aj ďalšia kniha, ktorá sa zameria na osobnosti, ktoré sa v priebehu 20. storočia narodili, študovali prípadne v Kežmarku pôsobili.
Išlo napríklad o riaditeľov miestnych škôl či podnikov a podobne.
„Chceli by sme ešte spracovať knihu o vzťahu Kežmarčanov k Tatrám, keďže práve oni boli priekopníkmi výletov do Tatier,“ doplnila historička.
Na najnovšej publikácii sa okrem Baráthovej autorsky podieľali Erika Cintulová, Božena Malovcová, Ivan Chalupecký a Mária Jančeková.
Keďže ide o novodobé dejiny, autori podľa primátora Jána Ferenčáka vychádzali aj zo spomienok pamätníkov.
„Piaty diel monografie je hodnotný nielen svojím obsahom, ale aj váhou, pretože je to najväčšia monografia, ktorú máme,“ uviedol s tým, že chce, aby slúžila najmä domácim Kežmarčanom.
"Kežmarok patril historicky vždy medzi významné mestá v tomto regióne. Ležal na križovatke ciest, tu sa presúvali ľudia, národy aj kultúry, a to bohatstvo tu ostalo, je bohaté na kultúru, vzdelávanie i ľudí," poznamenal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš