KEŽMAROK. Múzeum v Kežmarku predstaví tvorbu architekta Guida Hoepfnera (1868-1945), a to pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia.
„Svojou tvorbou obsiahol celé územie bývalého Uhorska, teda Slovensko, Maďarsko, Srbsko aj Rumunsko, a v rámci toho sa nemalou časťou realizoval aj v Tatrách,“ priblížil kurátor výstavy Maroš Semančík.
Pre Starý Smokovec projektoval kvetinárstvo a holičstvo, Csákyho dom, bývalý kúpeľný dom, ďalej penzión Tatranský domov pri Tatranskej Polianke, no medzi najvýznamnejšie objednávky patrili projekty troch Grand hotelov v Starom Smokovci, Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese.
Vernisáž bude v stredu o 16:00 vo Výstavnej sieni múzea na Ulici MUDr. Alexandra 11.
Kostru výstavy tvoria panely
Podklady na výstavu pochádzajú z majetku trinástich slovenských a maďarských verejných inštitúcií a súkromných zberateľov.
Ako informoval Semančík, jej kostru tvoria panely prezentujúce architektonickú tvorbu Guida Hoepfnera doplnené novodobými modelmi.
„Obohacujú ju unikátne skice, originálne plány, dobová fotografická dokumentácia, ako aj vybavenie navrhnuté architektom, konkrétne prvýkrát vystavené interiérové zariadenie, vitráže a nábytok,“ uviedol.
Súčasťou výstavy je tiež videoprojekcia dokumentárneho filmu o jeho živote a diele.
Rodák zo Spišského Podhradia
Hoepfner, rodák zo Spišského Podhradia, bol absolventom Kráľovskej Jozefovej technickej univerzity v Budapešti, už počas práce v ateliéroch Uhorských štátnych železníc a v stavebnej kancelárii budínskeho kráľovského hradu sa však venoval aj samostatnej projekčnej činnosti. Jeho architektonické a spoločenské aktivity mu priniesli viaceré ocenenia.
Napriek tomu, že od vysokoškolského štúdia žil v Budapešti, počas celého života udržiaval styky so svojím rodným krajom. Sledoval aktuálne trendy a bol veľmi otvorený novým tendenciám súdobej architektúry.
Jeho raná tvorba vychádzala z postulátov neskorého historizmu v celej škále od neogotiky až po neobarok a neovernakulár, vo vrcholnom období okolo roku 1900 sa obohatila o secesiu a v neskorom období tridsiatych rokov 20. storočia ešte o funkcionalizmus, priblížil tvorbu známeho architekta kurátor výstavy Semančík.
Výstava bude verejnosti prístupná do 6. apríla, a to od pondelka do piatka v čase od 8:00 do 16:00.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš