KEŽMAROK. Prevádzka zdieľaných žltých bicyklov v Kežmarku je ohrozená, tvrdí to iniciátor projektu, občianske združenie Vlk, ktorý nikdy nespí.
Po necelom roku fungovania ju dočasne pozastavilo vlani v júli. Chcelo nastaviť nové pravidlá ich používania, dôvodom bolo zneužívanie systému niektorými užívateľmi.
Pre obyvateľov mesta ich prevádzkovalo bezplatne, na vlastné náklady.
Predseda združenia Dominik Jakub je presvedčený o tom, že bez podpory mesta to viac už nepôjde.
Komunikačná manažérka mesta Kežmarok Zuzana Šlosárová povedala, že samospráva hľadá možnosti, ako projekt s názvom Žlté bicykle podporiť.
Službu využívali desiatky Kežmarčanov
Dvadsať zdieľaných bicyklov využívalo počas ich pilotnej prevádzky v Kežmarku zhruba 80 používateľov.

Hoci musela byť prerušená, Jakub je rád, že práve vďaka kežmarským zdieľaným bicyklom sa podarilo spraviť silnú osvetu danému spôsobu mobility v meste a na celom Slovensku.
„Vytvorili sme dopyt a mestá i firmy na Slovensku sa ich snažia začať prevádzkovať. Našou víziou je aktívna občianska spoločnosť, snažíme sa inšpirovať a ísť príkladom a nie prevádzkovať zdieľané bicykle navždy zadarmo na naše náklady,“ uviedol.
Uvažujú o súkromníkovi
Podľa kežmarskej samosprávy by zdieľané bicykle mohol v budúcnosti prevádzkovať súkromník.
„Pre zavedenie zdieľaných bicyklov v našom meste je potrebné dobudovanie infraštruktúry cyklochodníkov. Očakávame, že po úspešnom ukončení výstavby chodníkov pre cyklistov prieťahom mesta sa do prevádzkovania zdieľaných bicyklov zapojí súkromný prevádzkovateľ. Ak by sa tak nestalo, mesto bude uvažovať o ich prevádzkovaní s využitím financií z eurofondov, prípadne z vlastných zdrojov,“ vysvetlila Šlosárová.

Ako ďalej uviedla, so združením Vlk, ktorý nikdy nespí samospráva komunikuje.
Projektu Žlté bicykle a občianskemu združeniu mesto vyšlo podľa Šlosárovej v ústrety už v minulosti.
„Za symbolické nájomné dalo do užívania priestory, v ktorých majú zriadenú dielňu,“ pripomenula.
Problémom však podľa Jakuba je, že v dielni je od jesene 2016 havarijný stav, fungujú tam bez elektriny.
„Napriek tomu, že jej plánovaná oprava bola v minuloročnom rozpočte a komunikovali sme to priebežne počas celého roka, nezrealizovala sa,“ poznamenal.
V dielni pritom podľa jeho slov každú stredu organizujú krúžok s deťmi a počas piatkov verejnú cyklodielňu.
Začali v roku 2016
Občianske združenie spustilo systém Žlté bicykle v roku 2016 v polovici septembra.
Na jeho začiatku bola kampaň Druhá šanca starých bicyklov, počas ktorej sa združeniu podarilo vyzbierať od ľudí množstvo starších bicyklov, vďaka ďalšej kampani sa vyzbieralo viac ako tritisíc eur.
Financie združenie použilo na rozbehnutie projektu a priamo na komponenty a súčiastky na bicykle.
Používateľ mal k dispozícii 20 bicyklov po celom Kežmarku na 14 označených stanovištiach, požičať si ich mohol cez internetovú aplikáciu alebo sms správu.
„Hlavným cieľom kampane Žlté bicykle bolo verejnosti a ľuďom na úradoch vysvetliť, čo sú to zdieľané bicykle a dokázať, že môžu fungovať aj na Slovensku. Rovnako sme radili aj mestám, ako pracovať na cyklodoprave, v Kežmarku to tak bolo napríklad pri projekte, na ktorý mesto získalo viac ako 530-tisíc eur, pomáhali sme aj v Starej Ľubovni,“ dodal Jakub.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš