STARÁ ĽUBOVŇA. Skanzen pod hradom Ľubovňa ožije v nedeľu fašiangovým programom.
„Na návštevníkov čaká fašiangová veselica, rovnako sa bude pochovávať basa, ktorá je symbolom rozlúčky so zábavou, keďže ľudia sa chystajú na pôst a zabávať sa budú až po Veľkej noci. Budeme tiež piecť tradičné šišky, ktoré si ľudia stále piekli na fašiangy a budú aj zabíjačkové hody,“ informoval správca skanzenu v Starej Ľubovni Dušan Janický.
Druhý ročník podujatia Ej fašiangy, fašiangy sa bude konať od 14:00 do 17:00.
Návštevníci, ktorí prídu v maskách, budú mať vstup bezplatný.
Fašiangy trvajú od sviatku Troch kráľov po Popolcovú stredu.
„Na dedine mali svoju funkciu a úlohu už od pradávna. Ľudia sa lúčili so zimou, očakávali jar, keď sa sneh roztopí a príde teplo. Znamenajú tiež poslednú zábavu pred pôstnym obdobím,“ vysvetlil Janický.
Vystúpia aj folkloristi
V rámci rozlúčky s fašiangovým časom tak skanzen ponúkne aj folklórne vystúpenia, v programe sa predstavia FS Vrchovina zo Starej Ľubovne, FS Poľana z Jarabiny, FSk Taľar z Novej Ľubovne a ženská spevácka skupina Jastrabčanka zo Šarišského Jastrabia.
Návštevníci budú môcť počas podujatia rovnako navštíviť aj všetky drevenice v skanzene spolu so vzácnym kostolíkom.
Fakty
Ľubovniansky skanzen bol verejnosti sprístupnený v roku 1985, nateraz je návštevníkom prístupných 27 objektov.
Nachádzajú sa v ňom napríklad zrubové obytné domy postavené na začiatku a v prvej tretine 20. storočia, ako dom pastiera z Litmanovej, roľníka, obecného richtára z Veľkej Lesnej, ale aj roľnícka usadlosť z Údola či stolárska dielňa.
Súčasťou usadlostí sú aj maštale, stodoly a sýpky.
V areáli si tiež návštevníci môžu pozrieť zrubovú kováčsku vyhňu z obce Torysa z druhej polovice 19. storočia a mlyn zo Sulína.
Skanzenu dominuje drevený gréckokatolícky chrám z Matysovej z roku 1833, ktorý patrí k najvýznamnejším pamiatkam ľudovej sakrálnej architektúry na východnom Slovensku.
Do expozície bol premiestnený v roku 1979 a v roku 1991 bol opätovne vysvätený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš