POPRAD. Stovky mapovateľov, profesionálni ornitológovia, členovia a dobrovoľníci z SOS/Birdlife a ochranárske organizácie sa pustili do zimného sčítavania vtáctva.
Každoročné medzinárodné sčítavanie vtáctva je zamerané na zistenie početností nehniezdnych populácií vodných a na vodu viazaných vtákov.
Pracovníci Správy Tatranského národného parku monitorovali úseky na rieke Váh, Poprad i Oravica.
„Najčastejšie videné druhy zimujúceho vtáctva, ktoré sme na pridelených vodných tokoch zaznamenali, boli kačica divá, vodnár potočný, potápač veľký, labuť hrbozobá, volavka popolavá, beluša veľká, kačica chrapka, potápka malá, ale aj orliak morský a rybárik riečny,“ uvádza Správa Tatranského národného parku (TANAP-u) na svojej internetovej stránke.
Vydra s kurióznym úlovkom
Počas niekoľkých dní v teréne ich postretli príjemné i menej príjemné situácie. Ako ochranári uviedli, tento rok mali možnosť vidieť vydru riečnu s kurióznym úlovkom.
„Ktorým bola umelá rybka s olovkom aj háčikom. Ďalším nešťastníkom bol káčer kačky divej so zapletenými behákmi do nylonového vlasca,“ uvádzajú ochranári.
Najšpinavšia rieka
Okrem mapovania vtáctva sa sústredili aj na znečistenia vodných tokov.
„Po prejdení niekoľkých desiatok riečnych kilometrov na našich úsekoch sme počas tejto akcie skonštatovali, že najviac špinavá rieka je Biely Váh v úseku Važec – Východná. V tomto horskom vodnom toku vyvierajúcom priamo pod úpätím Kriváňa by sa nielenže nikto nechcel nikdy kúpať, ale na mnohé úseky rieky sa žiaľ aj ťažko pozerá,“ vysvetľujú ochranári.
Plastové fľaše, chladničky, kreslá, koberce, dvere z automobilu a iné druhy odpadu. To všetko tam našli aj napriek tomu, že ide o územie európskeho významu.
„Na pomerne krátkom úseku sme determinovali veľa znečisťovateľov, túto situáciu bude v dohľadnej dobe potrebné riešiť na lokálnej úrovni so samosprávami miest a obcí,“ uzatvárajú ochranári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš