KEŽMAROK. Pestré podujatia ako výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, letné kino, vrátane úplnej novinky, a to folkového festivalu, pripravuje pre svojich návštevníkov na tento rok Kežmarský hrad.
Jeho návštevnosť z roka na rok stúpa, vlani si ho prišlo pozrieť viac ako 46-tisíc turistov, teda o 11 percent viac ako v roku 2016.
Návštevnosť neobmedzila ani rekonštrukcia objektu, ktorá trvá viac ako rok a pol.
„Išlo predovšetkým o návštevníkov zo Slovenska, stúpol nám počet poľských návštevníkov, no prichádzajú sem aj turisti z Maďarska, Nemecka, či Španielska a anglicky hovoriacich krajín,“ uviedla riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
Lákali Rozprávky na hrade
Múzeum v Kežmarku, pod ktoré hrad patrí, si vlani pripravilo asi dvadsiatku podujatí, viacero z nich malo aj medzinárodný charakter. Najväčším lákadlom bolo podľa jeho riaditeľky podujatie Rozprávky na hrade, na programe bývajú na konci mája.

„Vlani bol o ne taký záujem, že sme museli počet návštevníkov dokonca obmedziť. Tí, ktorí si ich nestihli pozrieť v danom termíne, mohli tak urobiť počas festivalu Európske ľudové remeslo v júli,“ poznamenala Cintulová.
Pre dospelých bol atraktívny ďalší príbeh zo série Krvavé dejiny v podaní divadla ExTeatro z Ľubice.
Tento rok ponúkne hrad rozprávku O modrom vtákovi, večerné predstavenie pre dospelých bude patriť príbehu o Beate Laskej a jej dcére.
Vracajú sa domáci turisti
Cintulovú teší, že na hrad sa vracia aj čoraz viac Slovákov.
„Veľmi pozitívne vnímajú, ako sa hrad opravil. Chvália aj skladbu expozícií, ktoré sa snažíme stále inovovať, dopĺňať a zatraktívňovať, tiež podujatia na nádvorí hradu,“ uviedla.
Múzeum inovovalo aj svoju internetovú stránku a informácie o podujatiach na hrade a v múzeu môžu záujemcovia získať aj prostredníctvom emailu. Podľa riaditeľky prispelo k rastu návštevnosti aj minuloročné posilnenie lektorských služieb.
Letnú turistickú sezónu otvorí hrad v tomto roku v nedeľu 6. mája, spojené bude opäť s bohatým kultúrnym programom, remeselnými tvorivými dielňami i sprievodným programom pre deti.
Na začiatku letných prázdnin ponúkne deťom a rodičom program Stredoveký deň na hrade.
Nebude chýbať ani Festival študentstva a Letný festival slovenskej a divadelnej klasiky. Múzeum si od septembra do novembra pripomenie aj 100. výročie vzniku ČSR a to výstavou so zameraním na udalosti v Kežmarku v rokoch 1918-1938. Pre priaznivcov klasiky ponúkne niekoľko koncertov v kaplnke a obrazárni hradu.
Otvorený je celý rok
Kežmarský hrad je otvorený celoročne, mimo letnej sezóny od pondelka do piatka od 8:00 do 16:00. Pod Múzeum v Kežmarku patrí okrem hradu aj výstavná sieň na Ulici Mudr. Alexandra, expozícia Meštianska bytová kultúra na Spiši na Hradnom námestí a expozícia veteránov.
Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1447.
V súčasnosti si môžu jeho návštevníci obzrieť viaceré historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia. Predstavujú praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku, vývoj mesta v 13. až 19. storočí, Kežmarský strelecký spolok, Spolok spišských lekárov a lekárnikov. Jedna z expozícií je venovaná kežmarskému doktorovi Vojtechovi Alexandrovi, zakladateľovi röntgenológie v Uhorsku.
Hrad tiež ponúka expozície o Kežmarku v 19. a 20. storočí, historické portréty zo zbierok múzea, dokumentuje aj vzťah Kežmarčanov k Vysokým Tatrám, život rodiny Thökölyovej, ale aj židovskej komunity v Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš