Víťazmi Zimnej bežeckej série sú Štefan Bachratý a Patrícia Puklová

Sportnet|21. feb 2018 o 00:00

Zimná bežecká séria 2017/18 pod Tatrami má za sebou všetky štyri kolá.

Víťazi Zimnej bežeckej série 2017 / 2018 : fotogaléria

21.2.2018

Súťažiaci pretekári v novembri absolvovali prekážkový beh v Tatranskej Lomnici, v polovici decembra Nočný beh okolo Šoldova so štartom a cieľom v Štrbe a v polovici januári ranný beh Sun rise run vo Veľkej Lomnici na 6 km.

Záverečné štvrté kolo s podtitulom Grand finále sa konalo druhú februárovú sobotu so štartom v Tatranskej Polianke a cieľom pri hoteli Sliezsky dom.

Pretekári absolvovali beh do vrchu po asfaltovej ceste pokrytej snehom s dĺžkou 6,7 km a prevýšením 640 m.

Na jednotlivých kolách muži i ženy získavali body za umiestnenie v absolútnom poradí bez rozdielu veku, pričom do celkového poradia sa rátali každému pretekárovi tri najlepšie výsledky.

Body získalo spolu 210 mužov a 96 žien.

Záujem o účasť bol dokonca oveľa väčší, organizátori však nemohli všetkým záujemcom vyhovieť, pretože počet účastníkov bol limitovaný.

Po absolvovaní štvorice vyššie spomenutých podujatí nazbieral najviac bodov (870) 32-ročný Popradčan Štefan Bachratý súťažiaci v drese Davorin.sk.

Na každom z kôl stál na stupni víťazov – na prvom a treťom kole zvíťazil, na druhom bol tretí a v záverečnom druhý.

„Šlo sa mi dobre, hoci to bolo dosť náročné. Sneh bol mäkký, pripomínalo mi to beh po piesku. Bežal som v skupinke, kontroloval som si situáciu. Asi 500 m pred cieľom sa mi podarilo dostať na druhú pozíciu, ktorú som si udržal. Som spokojný,“ dodal po dobehnutí k Sliezskemu domu v záverečnom kole a pokračoval: „Najviac ma teší, že som vyhral celú sériu. Pred rokom som skončil štvrtý a mojím snom v tejto sérii bolo medailové umiestnenie.“ Prezradil i svoje plány do ďalších dní: „Teraz si chcem poriadne oddýchnuť a najskôr začnem pretekať až v máji. Vyberiem si niečo z letnej bežeckej série a určite chcem absolvovať i nejaké duatlony a triatlony.“

O 70 bodov menej ako celkový víťaz si na svoje konto pripísal celkovo druhý 27-ročný Sviťan Martin Svočák v drese Behamsrdcom.sk.

Bronz bral jeho kolega v rovnakom drese 32-ročný Popradčan Martin Bálint.

Uznanie si zaslúži i celkovo štvrtý 18-ročný Martin Benda ml. z Bežeckého klubu Poprad, vekom ešte junior. Táto kategória však samostatne hodnotená nebola, pre snaživého mladého pretekára však bol celý seriál vynikajúcou bežeckou školu.

Výkonmi potešil a motivoval i svojho otca, strieborného u veteránov nad 40 rokov, s ktorým spoločne trénuje.

Spomedzi žien jasne dominovala súčasná bežecká kráľovná Tatier 32-ročná Patrícia Puklová. Vyhrala tri zo štyroch kôl, na jednom neštartovala.

Rodáčka zo Starého Smokovca súťažiaca v drese SportTatry.sk si na prvé, tretie a štvrté kolo „odbehla“ z Brna, kde v súčasnosti žije a pracuje na čiastočný úväzok ako lekárka – anestéziologička popri materskej dovolenke s dvojročným synom.

„Som rada, že som úspešne dobehla. Podmienky na jednotlivých kolách boli ťažké, ale pre všetkých rovnaké. Bola to dobrá príprava pred nasledujúcou sezónou. Chcela by som na jar zabehnúť kvalitný výkon v polmaratóne. Moja príprava nie je úplne ideálna, pretože od malého syna často zvykneme ochorieť, s virózou na týždeň zaľahneme a s tým súvisí tréningová absencia,“ dodala sympatická skromná športovkyňa po skončení celej série.

Cenu za druhé miesto v celkovom poradí si odniesla prvá bežecká kráľovná Tatier (za rok 2015) 20-ročná Timea Mihoková z Bežeckého klubu Poprad.

Tretí najväčší bodový zisk zaznamenala 44- ročná veteránka Erika Ondrijová z MTC Vyšná Šebastová, ktorá sa zároveň stala víťazkou kategórie od 40 do 49 rokov.

Okrem spomenutej Ondrijovej si prvenstvá vo veteránskych kategóriách vybojovali ešte Jiřina Šerfelová zo Štrby u žien od 50 rokov, Jozef Varga zo Záborského u mužov od 40 do 49 rokov, Anton Hudák (Falck Stará Ľubovňa) u mužov od 50 do 59 rokov a František Polovka z Batizoviec v najstaršej mužskej kategórii od 60 rokov.

Prvenstvo posledne menovaného 65-ročného bežca je obdivuhodné, pretože mu k nemu stačil zisk bodov z dvoch kôl – dokázať konkurovať i súperom mladším o celú generáciu, čo sa odzrkadlilo i v bodovom hodnotení.

Domov»Sportnet na východe»Víťazmi Zimnej bežeckej série sú Štefan Bachratý a Patrícia Puklová