Pretekári Shihanu Poprad.
Pretekári Shihanu Poprad. (Autor: jgz)
Sportnet|1. mar 2018 o 00:00

Zápolili malí karatisti.

POPRAD. V Trenčíne sa uskutočnilo 1. kolo Slovenského pohára karate detí a žiakov o postup na majstrovstvá Slovenskej republiky v karate.

Vo vyše 460 štartujúcich zo 48 klubov z celého Slovenska sa karatisti z Central karate klubu umiestnili na celkovo 14 mieste so ziskom 10 medailí, z toho 3 zlaté, 4 strieborné a 3 bronzové.

Súťaž sa začala športovou disciplínou karate agility, kde si v najmladšej kategórii 5-ročných dievčat vybojovala Alžbeta Mačuteková zlato.

Jej sestra Tamara si taktiež vybojovala zlato, ale v kategórii 6-ročných dievčat, kde sa na 2. mieste umiestnila Sára Rigová.

Posledné medailové umiestnenie z kategórie karate agility 7-ročné vybojovala Sofia Kurucová, ktorá si domov odniesla bronz.

Súťaž pokračovala kategóriou kata, kde opäť dominovala Alžbeta Mačuteková, ktorá si v kategórii kata dievčatá suverénne vybojovala zlato.

V kategórii kata dievčatá 6-7 rokov sa na 2. mieste umiestnila Sára Rigová. V kategórii kata chlapci 8-9 rokov sa v konkurencii 36 pretekárov v kategórii umiestnil Daniel Nedoroščík na perfektnom 3. mieste.

Posledná časť súťaže bola venovaná športovému zápasu kumite. V kategórii kumite dievčatá 6-7 rokov nad 28 kg sa do finále prebojovala Alexandra Lajošová, ktorá ale súperke podľahla a umiestnila sa tak na 2. mieste. Ďalšie striebro vybojoval Daniel Nedoroščík v kategórii kumite chlapci 8-9 rokov do 30 kg. Posledné medailové umiestnenie vybojoval Andrej Fakraš v kategórii kumite starší žiaci do 40 kg kde sa umiestnil na 3. mieste.

Malí shihanisti si pod hradom Matúša Čáka počínali veľmi dobre. Prvé cenné kovy získali v súťaži karate agility, ktorá je zameraná na pohybové schopnosti a zručnosti detí. Medzi 5-ročnými dievčatami získala Karolína Bartková bronz. Hana Hybenová skončila medzi 6-ročnými dievčatami zlatá a medzi 7-ročnými dievčatami si zlato vybojovala Linda Klempová, striebro Nelly Martonová a Laura Klempová skončila bronzová.

Veronika Jalowiczorová a Ema Zacharová medzi 11-ročnými dievčatami skončili zlaté. V súbornom cvičení kata sa do zápasiska prvé postavili 5-ročné deti. Karolína Bartková medzi dievčatami skončila hneď za pódiovým umiestnením a do Slovenského pohára si zapísala prvé dva body. Medzi 6 - 7-ročnými dievčatami, začiatočníčkami skončili Hana Hybenová a Laura Klempová bronzové a Linda Klempová vybojovala zlato. Nelly Martonová skončila s dvoma bodmi za pódiovým umiestnením.

Medzi 6 – 7-ročnými chlapcami, začiatočníkmi vybojoval Tadeáš Krakovský striebro. Andrej Tapfer v tejto kategórii ostal v eliminačných bojoch. Karolína Kiššková medzi mladšími žiačkami, začiatočníčkami, Vlastislav Baláž medzi mladšími žiakmi, začiatočníkmi a Benjamín Hyben medzi pokročilými skončili tiež v eliminačných bojoch. Rovnako z eliminácií nepostúpili ani Tomáš Stoklasa medzi staršími žiakmi, Barbora Glatzová medzi staršími žiačkami a Karin Kleinová medzi staršími žiačkami začiatočníčkami.

Medailová žatva pokračovala ďalej v športovom zápase kumite. Medzi 6 – 7-ročnými dievčatami do 24 kg vybojovala Laura Klempová zlato a Hana Hybenová bronz. Do 28 kg skončila Linda Klempová strieborná a Nelly Martonová bronzová. V kategórii 6 – 7-ročných chlapcov do 30 kg vybojoval Tadeáš Krakovský striebro a Andrej Tapfer s dvoma bodmi do Slovenského pohára skončil hneď za pódiovým umiestnením. Rovnako skončila aj Karolína Kiššková medzi mladšími žiačkami, začiatočníčkami do 27 kg.

Vlastislav Baláž medzi mladšími žiakmi začiatočníkmi do 26 kg a Benjamín Hyben medzi pokročilými do 30 kg z eliminácií nepostúpili. Veronika Jalowiczorová medzi staršími žiačkami do 30 kg vybojovala bronz. Bronzová skončila aj Ema Zacharová v kategórii starších žiačok do 35 kg. Lepšie sa darilo Barbore Glatzovej, ktorá kategóriu starších žiačok do 40 kg suverénne vyhrala. Jozef Langa medzi staršími žiakmi začiatočníkmi do 35 kg, Martin Stříž medzi staršími žiakmi do 40 kg a Karin Kleinová medzi staršími žiačkami začiatočníčkami nad 40 kg skončili v eliminačných bojoch.