SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Mesto Spišská Nová Ves si tento rok pripomína 750. výročie prvej písomnej zmienky a pri tejto príležitosti pripravilo viacero zaujímavostí.
Prvou bolo nedávne vydanie viaclistového kalendára kresieb Emila Labaja pod názvom Galéria vyznaní a jednolistového kalendára s kresbou Ferdinanda Majerecha.
"Autorom myšlienky i kresieb je Emil Labaj, riaditeľ mestského kultúrneho centra. Významných osobností má naše mesto oveľa viac, do kalendára sa dostali tí, ktorí pochádzali zo Spišskej Novej Vsi alebo tu pôsobili, a to v oblasti umenia a vedy," priblížil primátor Ján Volný (Smer).
Šesť osobností
V kalendári sú prezentované kresby šiestich osobností v kontexte ich pôsobnosti.
Prvým z nich je rodák zo Spišskej Novej Vsi Mikuláš Huba, slovenský herec a recitátor, manžel opernej speváčky Márie Kišonovej-Hubovej a otec herca Martina Hubu.
Ďalším je Andrej Reiprich, slovenský pedagóg, entomológ - lepidopterológ európskeho formátu pôsobiaci na Spiši, ktorý vedu obohatil aj o objav dvoch nových druhov motýľov - Psoty Reiprichovej a Obaľovača spišského.
"Ďalšou významnou osobnosťou bol fotograf Gusztáv Matz, zakladateľ Ateliéru Matz, ktorý postupne spolu s manželkou Annou rozšíril o pobočky v Levoči, Spišskom Podhradí, v Rawitschi v bývalom Sliezsku. Venoval sa predovšetkým portrétnej fotografii, ale fotografoval aj mnohé pamiatky na Spiši, Vysoké Tatry, ako aj udalosti," doplnil Volný.
Jednou z najvýznamnejších osobností pôsobiacich v Spišskej Novej Vsi bol podľa neho Jozef Hanula, slovenský maliar a pedagóg, ktorý spolupracoval pri vydávaní prvých slovenských novín na Spiši pod názvom Tatry.
Ďalšou zaujímavou a významnou osobou prezentovanou v kalendári je Ján Móry, hudobný skladateľ, pedagóg a hotelier. Ako jeden z prvých hudobných umelcov propagoval Slovensko a Vysoké Tatry v zahraničí.
"Na poste riaditeľa Hudobnej školy v Spišskej Novej Vsi významne prispel k rozvoju školy a hudobného života v meste. Je autorom dvanástich hudobno-javiskových diel, vyše dvesto piesní, komorných, orchestrálnych, sakrálnych a inštruktívnych skladieb," doplnil Voľný.
Keďže rok 2018 je i rokom 100. výročia vzniku Československej republiky a kľúčovou osobou pri jeho založení spolu okrem iných je aj M. R. Štefánik, posledná kresba zobrazuje jeho matku Albertínu Štefánikovu. Tá spolu s jeho mladším bratom Ladislavom Dušanom žila v Spišskej Novej Vsi, kde aj zomrela.
Nadviazali na tradíciu z minulosti
Ďalším jednolistovým kalendárom s kresbou Feďa Majerecha mesto nadviazalo na tradíciu z minulosti.
Prvý takýto kalendár vydala radnica v roku 1993 s kresbami autorov Majerech - Labaj - Wolf - Božok.
Pred desiatimi rokmi aktualizáciu tohto kalendára realizoval Emil Labaj.
"Kresbu pre rok 2018 nanovo nakreslil, doplnil a aktualizoval Feďo Majerech. Tento kalendár je k dispozícii v turistickom informačnom centre," zdôraznil Volný.
Najstaršia písomná zmienka o meste Spišská Nová Ves pochádza z 29. novembra 1268, kedy sa spomína v listine ostrihomského arcibiskupa Filipa osada pod názvom Nová Ves - de Villa Nova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš