Sportnet|4. apr 2018 o 00:00

Pretekári súťažili na Štrbskom Plese na Solisku na svahu Furkota.

Štrbské Pleso bolo počas druhého marcového víkendu dejiskom 63. ročníka Veľkej ceny Slovenska v alpských disciplínach.

Podujatie sa konalo z poverenia Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS a Slovenskej lyžiarskej asociácie. Technicky ho zabezpečil Organizačný výbor VCS v spolupráci s TJ Vysoké Tatry.

Táto súťaž v zjazdovom lyžovaní patrí medzi preteky medzinárodnej tretej ligy – po svetovom pohári a európskom pohári – a je dobrou vstupnou bránou k vyšším súťažiam.

V minulosti tu štartovali súčasná slovenská jednotka Petra Vlhová, slovenskí reprezentanti bratia Žampovci, Matej Falat i Barbara Kantorová.

Posledne menovaná mala byť magnetom pre divákov i v tomto ročníku, žiaľ, pre zranenie kolena spôsobené na olympiáde v Pjončangu sa so sezónou musela predčasne rozlúčiť.

I napriek neúčasti vyššie menovaných však bolo na čo pozerať. Okrem Slovákov si diváci mohli vychutnať i lyžiarske umenie Poliakov, Čechov, Ukrajincov, Nemcov, Maďarov a Rakúšanov.

Pretekári súťažili na Štrbskom Plese na Solisku na svahu Furkota – v sobotu v obrovskom slalome a v nedeľu v slalome. V závere bola vyhodnotená aj kombinácia týchto disciplín.

Sobota – obrovský slalom

Spomedzi 55 mužov sa najviac darilo talentovanému 18-ročnému Čechovi Ondřejovi Surkošovi žijúcemu v Brne. Striebro bral o dva roky starší minuloročný víťaz Poliak Szymon Bebenekovi, bronz si vybojoval ďalší Čech, 21-ročný Marek Dadejík.

Pri neúčasti bratov Žampovcov a Mateja Falata Slováci do boja o najvyššie priečky nezasiahli – najlepší z nich, 18-ročný Tomáš Košík, rodák z Liptovského Mikuláša, obsadil šieste miesto.

Medzi 26 ženami v súčte oboch kôl dominovala 18-ročná Poľka Júlia Wlodarczyk pred o dva roky staršou Češkou Monikou Zemanovou.

Bronzový stupienok patril najlepšej zo Sloveniek, pravidelnej účastníčke tohto podujatia, 27-ročnej Kristíne Saalovej žijúcej v Banskej Bystrici.

Na štart v slovenskom drese sa postavila i 25-ročná Popradčanka Eva Trajčíková, ktorú organizátori v súčte oboch kôl klasifikovali na 12. pozícii.

Nedeľa – slalom

V konkurencii 57 mužov sa najviac radovali naši západní susedia, ktorí obsadili celé stupne víťazov v poradí 23-ročný Michal Staszowski (zlato), o rok starší Lukáš Václavík (striebro), Ondřej Surkoš (bronz).

Nepopulárne štvrté miesto si vybojoval v slovenskom drese jazdiaci 27-ročný Vladimír Siráň z podtatranského mesta Svit.

Spomedzi 26 žien trať najrýchlejšie zvládla Češka Monika Zemanová. Druhý najlepší čas dosiahla Slovenka Kristína Saalová, tretí ďalšia Češka, 22-ročná Tereza Zahálková.

Kombinácia

V súčte oboch disciplín boli opäť najlepší vyššie spomenutí Česi, akurát v obmenenom poradí.

Celkovým víťazom sa stal Ondrěj Surkoš, striebro si odniesol Staszowski, bronz Václavík. Slovák Tomáš Košík si pripísal body za šiestu priečku.

U žien bolo poradie v kombinácii navlas rovnaké ako v slalome.