Písal sa rok 1985. Microsoft uverejnil prvú verziu operačného systému Windows. V Londýne a vo Philadelphii sa konal jeden z najväčších charitatívnych koncertov všetkých dôb.
V Moskve zomrel generálny tajomník Konstantin Černenko a v Československu ŠtB zatkla pátra Cyrila Bystríka Janíka.
Bystrík Janík sa narodil v Liptovskej Tepličke v roku 1952. Ako mladý hlboko veriaci človek vstúpil do rehole františkánov a prijal meno Cyril.
V neďalekej obci bývala bezdetná zbožná vdova a tá sa rozhodla, že ho bude dobrovoľne podporovať. Dávala mu nielen peniaze, ale aj balíky a podporovala tiež miestny kostol.
Časom sa medzi nimi vytvoril blízky vzťah a táto žena sa stala jeho duchovnou matkou.
Bystríkovi Janíkovi sa podarilo tajne vyštudovať teológiu, za kňaza ho vysvätili v roku 1979 v NDR.
Spolu s Jaroslavom Brázdom sa tak stali prvými slovenskými františkánskymi novicmi počas tzv. „normalizácie“.
Akcia „VÍR“
Prvé 4 roky boli pre čerstvo vysväteného Janíka pomerne pokojné. Kvetnou nedeľou v roku 1983 sa však mnohé zmenilo.
V ten deň o siedmej hodine ráno spustila Štátna bezpečnosť proticirkevnú akciu s krycím menom „VÍR“. Šlo o zásah proti rehoľníkom spoločnosti svätého Františka z Assisi v ČSR.
Počas tejto akcie príslušníci ŠtB vtrhli do domov františkánov vo viacerých slovenských aj českých mestách. Zhabali pritom náboženskú a samizdatovú literatúru, písacie stroje, liturgické predmety či vkladné knižky.
Zatkli a uväznili približne 20 osôb, no väčšinu z nich zanedlho prepustili. Proti tejto akcii sa zdvihla veľká vlna protestov, a to nielen v ČSR, ale aj v zahraničí a aj vďaka tomuto nátlaku bol v júli 1983 oslobodený aj zvyšok väznených.
Akcia „CYRIL“
Janík a Brázda obišli len s výstrahou, aby už viac nepokračovali v nelegálnej činnosti, teda vo vykonávaní náboženských obradov bez súhlasu štátu.
ŠtB ich však intenzívne sledovala. Svedčí o tom aj akcia s názvom „CYRIL“, vykonávaná v rámci akcie „VÍR“. Na 3. oddelení II. odboru Správy ŠtB boli vedené záznamy o oboch mužoch. Celý spis mal 372 strán.
Páter Janík žil v prenajatom byte v Košiciach na Buzuluckej ulici. Ten bol, samozrejme, sledovaný a ako sa potom ukázalo, suseda, dôverníčka ŠtB, hlásila všetko, čo sa dialo v byte i jeho okolí.
Napriek tomu sa františkáni na východnom Slovensku tajne stretávali až do januára 1984, keď boli odhalení.
Z dobrodinky udavačka
Po akcii „VÍR“ františkáni prerušili prakticky všetky kontakty s ľuďmi mimo ich rádu, aby ich nedostali do problémov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš