Korzár logo Korzár Spiš

Slovenský raj nie sú len tiesňavy. Pozrite si najkrajšie výhľady

Dve výhľadové skaly a najvyšší vrch ako bonus.

Pohľad z Gačovskej skaly na juh, priehrada, Veľký Radzim a za ním Maďarsko. (Zdroj: Dominik Sabol)
SkryťVypnúť reklamu

Národný park Slovenský raj je veľmi známa a vyhľadávaná turistická lokalita, predovšetkým pre jej krasové útvary.

Je tam však aj pár miest, ktoré ohúria skvelými výhľadmi.

Tento geomorfologický celok sa vyznačuje najmä skalnými prvkami v dolinách (prielomy, rokliny atď.) a husto zalesnenými menšími hrebeňmi, ktoré vychádzajú z vyššie položených planín, kde síce sú aj lúky, no bez vzdialenejších výhľadov.

Vytvorilo sa tu však niekoľko skalnatých vrchov, resp. okrajov planín, z ktorých sú možné aj ďaleké pohľady.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sú to hlavne dve známe vyhliadky – Gačovská a Havrania skala, ktoré sú čiastočne nezalesnené a majú aj dostatočnú výšku.

Oblasť Slovenského raja má však jednu veľkú nevýhodu, ktorá limituje možnosti rozhľadov z neho a to je blízkosť iných vyšších pohorí.

Západne od raja bráni ďalekým pohľadom rozložitý masív Kráľovej hole, na severe Vysoké Tatry, na juhu Stolické vrchy a na východe Volovské vrchy.

Gačovská skala

Gačovská skala (1 113 m n. m.) predstavuje juhozápadný okraj planiny Geravy.

Chodník s miestnym značením sprístupňuje skalný vrchol v západnej časti „Gačovská vyhliadka - Sever“, odkiaľ z výšky približne 1 090 m n. m. je jednoznačne najlepší pohľad na centrálnu časť Raja s celými Tatrami v pozadí (foto č. 1).

SkryťVypnúť reklamu

Na severe je teda hrebeň Západných Tatier, cez Vysoké po Belianske, Spišská Magura a Levočské vrchy a v ich pozadí poľské kopce Beskidu Sadeckého (najmä vyššia Radziejowa 1 262 m n. m.), na východe dominujú nekonečné vlny rozložitých hrebeňov Rudohoria a na západe je úplnou clonou Kráľova hoľa (foto č. 2).

Netradične, na pomery tunajších hôr, je lepší z hľadiska vzdialenosti pohľad na juh.

Na to poslúži „Gačovská vyhliadka - Juh“, ale tých skál južného okraja planiny je popri náučnom chodníku viac.

Výhľady sú vždy len na juh a zaujme určite letecký pohľad na priehradu Palcmanská Maša (foto č. 3).

Spomedzi vrchov na horizonte je najvýraznejší tvarom jednoznačne Veľký Radzim, i keď ani zďaleka nie je medzi sledovanými vrchmi najvyšší (991 m n. m.).

Za ním sa ale črtajú maďarské pohoria, vzdialené aj vyše 115 km, čo je slušné číslo, vzhľadom na južné pohľady z východoslovenských kopcov.

Vidieť napríklad aj vrch Šiator, druhý najvyšší v Cerovej vrchovine, o čom by si len málokto myslel, že je z Raja možné pozorovať.

SkryťVypnúť reklamu

Havrania skala

Havrania skala je vyššia (1 156 m n. m.), no pre zalesnenie západnej časti neumožňuje kruhový výhľad (foto č. 4).

Na severe sú len čiastočne viditeľné Tatry (foto č. 5), ale na východe sú už lepšie možnosti.

Na horizonte sa objavuje Čergov, Bachureň, Branisko, 50 - 60 km vzdušnou čiarou, ale aj Slanské vrchy (80 km) a opäť nekonečné Volovské vrchy (foto č. 6, 7, 8, 9).

Zaujímavosťou je aj, že na juhovýchode vidieť zo Slovenského raja do Slovenského krasu (úpätie Silickej planiny – Dievčenská skala).

Prečítajte si tiež: Pozrite si krásny výhľad z najvyššieho vrchu Slovenského raja Čítajte 

Výhľady z najvyššieho vrchu Raja

Spomedzi ďalších vrchov tohto celku ponúka lepší výhľad už len ten najvyšší – masív Ondrejiska.

Vrch Borovniak (1 268 m n. m.) v menovanom masíve sa nachádza na juhozápadnom okraji Raja a z jeho odlesneného vrcholu sú opäť vzdialenejšie pohľady najmä na východ a čiastočne juh, keďže na západe je výrazný masív Kráľovej hole, na severe Tatry a na juhu Stolické vrchy.

Napriek tomu v úzkom páse medzi Kráľovkou a blízkym Trsteníkom je viditeľná nielen Muránska planina, ale aj Kremnické vrchy (foto č.11).

Na severovýchode je pekný komplexný pohľad na celý Raj (foto č.10), na horizonte opäť z Havranej skaly – od Levočákov, cez Čergov, po Branisko, ale v úzkej doline Hornádu medzi Rudohorím a Branisko je možné unikátne dovidieť až Poloninu Wetlinsku v Bieszczadoch, vzdialenú vyše 170 km.

Z rozsiahlych Volovských vrchov je už viditeľný aj ich takmer koniec – Kojšovská hoľa.

Menej tradičné a zároveň ďaleké výhľady je možné nájsť aj na iných vyšších skalných okrajoch planín, ako napríklad Červená skala (1 109 m n. m.) neďaleko značky pri Prednom Hýli (foto č.12).

No netreba zabudnúť, že pohyb mimo vyznačených chodníkov je v národnom parku zakázaný, takže je potrebné vyhľadávať skalné útvary v tesnej blízkosti značiek.

Prečítajte si tiež: Pozrite sa na Raj zvrchu. Päť parádnych vyhliadkových bodov Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu