POPRAD. Európsky unikát - Kniežacia hrobka, objavená pred trinástimi rokmi v Poprade – Matejovciach sa vráti pod Tatry najskôr budúci rok.

Taký je výstup prvého pracovného stretnutia archeológov zo Slovenska aj z Nemecka, ktoré sa odohrávalo na pôde Podtatranského múzea.
Múzeum by malo dovtedy vybudovať expozíciu na európskej úrovni.
Aj keď niekoľko originálnych predmetov Kniežacej hrobky možno v Podtatranskom múzeu vidieť už teraz, hlavná časť nálezu sa zatiaľ stále nachádza v Nitre.
Do Popradu sa podľa odhadu odborníkov vráti najskôr o rok a pol.
Vonkajší plášť hrobu budú dokonca konzervovať ešte niekoľko rokov, až potom dostane hrobka definitívnu podobu.
Milióny eur
Doposiaľ stála záchrana nálezu milióny eur, ďalšie financie si vyžiada aj jeho prezentácia.
„Od samého začiatku sme vedeli, že to bude beh na dlhé trate. Teraz sme vo fáze, keď sa výskum blíži k cieľu, no čaká nás ďalšia výzva. Unikátny objav európskej archeológie si zaslúži európsku prezentáciu,“ uviedol Karol Pieta z archeologického ústavu, ktorý viedol výskum v spolupráci s tímom odborníkov zo šiestich krajín.
Výskum odhalil aj mnohé detaily o živote germánskeho kniežaťa, aký bol jeho zdravotný stav, stravovacie návyky či genetická výbava.
Tak sa podarilo zrekonštruovať príbeh tridsaťročného dobre živeného člena elity vtedajšej spoločnosti, ktorý pravdepodobne pochádzal z podtatranskej oblasti a pôsobil v antickom Stredomorí.
Riaditeľka Podtatranského múzea, ktorého zámerom je vybudovať exkluzívnu a nadčasovú expozíciu, Magdaléna Bekessová predpokladá, že pôjde o viaczdrojové financovanie nákladov.
„Očakávame predovšetkým podporu nášho zriaďovateľa Prešovského samosprávneho kraja, veríme, že bokom nezostane ani ministerstvo kultúry, Archeologický ústav a samotné mesto Poprad, pre ktoré bude mať sprístupnenie expozície najväčší prínos,“ uviedla riaditeľka.
Expozícia, ktorá je zatiaľ v štádiu príprav, by sa mala rozprestierať na rozlohe 500 metrov štvorcových.
Témou rokovania odborníkov bolo aj spresnenie detailov a podmienok potrebných k inštalácii kniežacej hrobky.
Múzeum už kúpilo z grantovej podpory mobilné klimatizačné jednotky, ktoré budú umiestnené priamo vo vitrínach.
Fakty
Kniežacia hrobka z konca 4. storočia n. l., ktorú objavili pri stavbe priemyselného parku v Matejovciach pri Poprade, bola náhodne objavená v roku 2005.
Vzácny nález v objeme desiatich ton dreva bol profesionálne zakonzervovaný v špecializovaných laboratóriách v nemeckom Schleswigu, na Slovensko sa opäť vrátil až koncom roka 2016.
V podzemnom zrubovom dome s pôdorysom 4 × 2,7 metra vybudovanom z mohutných trámov z červeného smreka sa nachádzal drevený sarkofág s telom germánskeho kniežaťa.
Vďaka priaznivej mikroklíme sa tu zachovalo drevo, koža, textil a ďalšie organické materiály.
Hrobka bola podľa dobových zvyklostí vybavená nábytkom, milodarmi a osobnými potrebami.
Našiel sa zlatý prívesok zhotovený z mince rímskeho cisára Valensa z roku 375, v zariadení hrobky bol sústružený stôl, stolček, hracia doska s kamennými žetónmi, a najmä honosné lôžko s pružiacim roštom z tisového dreva, obložené strieborným plechom, ktoré je aj na novej poštovej známke, ktorú vydala Slovenská pošta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš