VYSOKÉ TATRY. V slovenských veľhorách sa pred časom uskutočnilo poľsko-slovenské stretnutie zamerané na rozvoj cestovného ruchu na oboch stranách Vysokých Tatier.
Jednou z tém bol aj návrh tunela spájajúci Slovensko s Poľskom.
Rozvoj turizmu a spájanie regiónov na báze európskej výzvy. To by mali byť prínosy železničného tunela popod Tatry.
Vyriešiť by mal nielen spoluprácu s poľskými susedmi, ale tiež dopravné problémy.
Tatranci hovoria o vizionárskej myšlienke a nedokončenom projekte našich praotcov.
Viac ako storočná vízia

Obe strany Tatier už roky bojujú so zlou dopravnou situáciou.
Vybudovanie železnice popod Tatry a následné napojenie na Tatry patrilo podľa slov Jozefa Hrobáka, podpredsedu predstavenstva Prešovskej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, už medzi zámery našich prarodičov z druhej polovice 19. storočia.
„Viac ako storočná vízia cestného alebo železničného tunela popod Tatry by mala prispieť k rozvoju slovenských a poľských Tatier, čím by sa zvýšila životná úroveň a zamestnanosť v týchto lokalitách,“ citoval Hrobáka Tatranský dvojtýždenník.
Prispôsobiť dopravu
Železničné spojenie by bolo najkratšie medzi Štrbským Plesom a Zakopaným. Malo by desať až pätnásť kilometrov.
Zo Smokovcov by to bolo dvadsaťpäť kilometrov. Ak by trasa išla mimo národných parkov, bolo by to 35 až 40 kilometrov.
„V prvom rade ide o rozvoj turizmu, spájanie regiónov na báze európskej výzvy. To znamená, že podľa zámeru tunela by sme vedeli prispôsobiť ostatné formy dopravy na oboch stranách Tatier ako jedného celku,“ povedal prednosta mestského úradu Vysoké Tatry Eugen Knotek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš