SPIŠ. Na Slovensku a teda i na Spiši je mnoho kaštieľov, kostolov a iných pamiatok, ktoré sú ponechané napospas svojmu osudu a pustnú.
Na Spiši je pravdepodobne najznámejšou chátrajúcou pamiatkou evanjelický kostol v Lomničke v okrese Stará Ľubovňa. I keď na severnom Spiši je niekoľko zanedbaných kostolov, najviac medializovaný je práve prípad Lomničky.
Aby sme pochopili príčiny dnešného dezolátneho stavu kostola, musíme ísť hlboko do minulosti. Až do vzdialeného stredoveku, lebo vtedy prišlo na Spiš a do Lomničky nemecké obyvateľstvo.
Nemci nadobudli v obci väčšinu a pomenovali ju Kleinlomnitz, čiže Malá Lomnica, Lomnička.
Keď sa začali po roku 1517 šíriť z Nemecka reformačné myšlienky, na Spiši ich ako prví prijímali Nemci. Bolo to vďaka tomu, že prichádzali z ich pôvodnej domoviny a mohli ich čítať v materinskom jazyku.
Rovnako sa k reformácii stavali aj Nemci z Lomničky. Väčšina z nich sa stala evanjelikmi a na bohoslužby využívali pôvodne katolícky kostol z 13. storočia.
V obci bola dokonca zriadená evanjelická ľudová škola známa v širokom okolí. Kvôli rekatolizácii bol však v roku 1674 evanjelikom kostol odňatý a vrátený katolíkom.
Evanjelici z Lomničky nasledujúce storočie nemali vlastný chrám a museli dochádzať do dreveného artikulárneho kostola v Toporci.
Nový kostol privítali s radosťou
S nástupom cisára Jozefa II. však pre evanjelikov v Uhorsku i v Lomničke svitlo na lepšie časy. Tzv. Tolerančným patentom vydaným v roku 1781 čiastočne zrovnoprávnil protestantské denominácie s katolíckou cirkvou a evanjelikom dovolil stavať si murované kostoly.
Ako inde v Uhorsku, aj v Lomničke sa táto správa stretla s obrovským nadšením a miestni evanjelici sa krátko nato s vervou pustili do stavby kostola
. Za veľkej radosti veriacich bol tento kostol 4. 9. 1785 slávnostne posvätený vtedajším miestnym farárom Jánom Samuelom Kriebelom, ktorý sa zároveň najviac zaslúžil o jeho stavbu.
Zásluhou tohto kňaza bola založená aj evanjelická škola v obci.
Najznámejšou osobnosťou bola Terézia Vansová
Už o štyri desaťročia neskôr bol evanjelický kostol v Lomničke prvýkrát na pokraji zániku. V roku 1831 ho totiž zachvátil silný požiar, ktorý zničil celý jeho mobiliár. Vďaka odhodlaniu veriacich bol však kostol rýchlo opravený.
V rokoch 1883 – 1884 mu navyše pristavali vežu, čím nadobudol svoju konečnú podobu.
Krátko predtým pôsobil v Lomničke ako evanjelický farár Ján Vansa. Spolu s ním vtedy v obci žila jeho manželka Terézia Vansová.
Táto spisovateľka je nepochybne najvýznamnejšia osobnosť spätá s evanjelickým kostolom i obcou.
Na jej počesť sa každoročne koná súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy žien – Vansovej Lomnička. Keby Terézia Vansová videla, ako vyzerá jej Lomnička a najmä kostol dnes, určite by nad tým horko zaplakala.
Osudy ľudí tragicky zmenil rok 1945
Obec a evanjelický zbor si žili svojím pokojným životom tak trochu zapadnutej dedinky až do druhej svetovej vojny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš