KEŽMARSKÉ ŽĽABY. Hasiči boli aj počas utorkového dopoludnia v lokalite Kežmarské Žľaby vo Vysokých Tatrách na miestach, kde vo štvrtok (3.5.) vypukol lesný požiar.

Dohášali lokálne ohniská.
"Požiar sa ďalej nerozšíril. Je to koreňový systém, pod zemou to je nekontrolovateľné," vysvetlil dôvody stáleho nasadenia operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove.
Ako ďalej uviedol, situáciu monitorovali aj počas noci.
"Momentálne je na mieste 20 hasičov s desiatimi kusmi techniky," uzavrel v utorok dopoludnia.
Konečne začalo pršať
V utorok na obed konečne začalo pršať, uviedli hasiči na svojom facebooku.
Počas šiestich dní sa na požiarovisku vystriedalo veľké množstvo hasičských jednotiek ako profesionálnych, tak i dobrovoľných, ako aj všetky tri skupiny Modulu pozemného hasenia.

Spoločne sa im podarilo vybudovať jazierkový systém, ktorý sa skladal až z 12 jazierok, aby vedeli dostať vodu až na hrebeň.
Hasenie najviac komplikoval terén, nedostupnosť ciest či chodníkov.
Jediná prístupová cesta bola zvážnica, ktorá bola zhruba 100 výškových metrov pod najnižším bodom požiaru.
Aj keď od začiatku požiaru boli povolané vrtuľníky, tie dokázali požiar iba lokalizovať, aby sa nešíril ďalej. Boli nasadené predovšetkým na severnú a západnú stranu požiaru, teda v smere šírenia a na hrebeň, aby sa zabránilo preskočeniu požiaru do vedľajšej doliny.
Vrtuľníkom sa podarilo požiar v poslednej chvíli zadržať presne na hrebeni ešte pred tým, ako sa mohol rozšíriť do hustého ihličnatého porastu.
Pre extrémne podmienky na hrebeni, kde sa nachádzali nevyťažené stromy, však vrtuľníky neboli schopné požiar zlikvidovať.
Jazierkový systém hasenia
Bolo potrebné dostať vodu až na hrebeň a postupne rozhrabať a zaliať všetky ohniská. Preto bol vybudovaný jazierkový systém.
Systém začala budovať skupina Východ, pokračovala skupina Stred a dokončila skupina Západ.

Jazierkovým systémom prekonali 200 výškových metrov.
Samotná dodávka od vodného zdroja sa ešte skladala z ďalších dvoch stupňov.
Prvý stupeň bola kyvadlová doprava vody pomocou cisterien, tie vozili vodu do ďalších cisterien, ktoré boli rozostavené v rôznych výškach na zvážnici a pomocou diaľkovej dopravy dostali vodu až do prvého jazierka na kopci.
Jazierkový systém takéhoto rozmeru sa buduje len zriedkavo.
Priemerný sklon terénu bol 24 %, maximálny 57%.
Kým vodný zdroj sa nachádzal vo výške 920 m n.m., posledné jazierko vybudovali až vo výške 1300 m n.m.
Požiar, ktorý vypukol vo štvrtok pred 13.00 h, bol lokalizovaný v piatok krátko pred 11.00 h.
Oheň zasiahol plochu približne 30 hektárov vo štvrtom a piatom stupni ochrany prírody, škody sú obrovské.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš