SLOVENSKÝ RAJ. Rýchla a odborná pomoc mnohokrát zachraňuje ľudské životy.
Dvojnásobne to platí v exponovanom lesnom či horskom teréne, kde záchrana je v rukách horských záchranárov.
Práve záchranári z Horskej záchrannej služby Slovenský raj si takéto záchranárske techniky každoročne pred štartom i počas letnej sezóny precvičujú.
Predvlani bola sprístupnená roklina Kyseľ. Vedie ňou feratová cesta pre náročnejšieho turistu.
Roklina Kyseľ patrí k najexponovanejším miestam v Slovenskom raji. Ide o veľmi úzku, strmú a hlbokú roklinu, zásahy pomocou vrtuľníka sú tu veľmi obtiažne.
Preto záchranárom v tejto ferate pomáhajú skôr pozemné techniky, ako je záchrana zranenej osoby pomocou motorového navijaka. A práve takýto typ záchrany si v rokline Kyseľ horskí záchranári precvičovali.
Najjednoduchšie sa vrtuľník dá použiť v Prielome Hornádu.
Transport pomocou navijaka a lanovky
„Vytiahnutie postihnutej osoby pomocou navijaka z rokliny trvá do pol hodiny. Na jej vrchole si vieme zraneného človeka presunúť do záchranárskeho auta a odviezť. Ak by sme mali takýchto ľudí transportovať len na vlastných pleciach, trvalo by to oveľa dlhšie. Aby sme to zvládli kvalitne a rýchlo, vždy si to natrénujeme,“ uviedol náčelník HZS Slovenský raj Ivan Krajčír.
Samotný navijak pomôže zvládnuť zhruba 90 percent práce pri vyťahovaní.
Dôležité je však dávať pozor na kamene a korene, keďže ide o strmý žľab.
Horskí záchranári si vyskúšali aj transport človeka pomocou lanovky.
Lano natiahli cez roklinu a zraneného turistu ťahali ako kabínku na lane na druhú stranu.
„Snažíme sa využiť všetky dostupné možnosti, aby sme pacienta čo najrýchlejšie a najšetrnejšie dostali na miesto, odkiaľ ho vieme bezpečne transportovať sanitkou,“ doplnil I. Krajčír.
Už začiatok sezóny mali záchranári plné ruky práce.
Najmä začiatku tohto mesiaca, keď majú voľno nielen Slováci, ale aj Poliaci a Maďari, pocítili prvý nápor turistov a s ním aj spojený vyšší výskyt úrazov.
Bohužiaľ, začiatok sezóny priniesol aj jedno úmrtie, keď ani okamžitá resuscitácia nedokázala zachrániť život staršieho turistu z Poľska.
Zásady bezpečnej turistiky
Podľa slov I. Krajčíra turisti navštevujúci Slovenský raj by mali mať na pamäti niekoľko osvedčených zásad.
Vyrážať na turistiku v ranných hodinách, trasu si poriadne pripraviť a naplánovať, zabezpečiť si dostatok jedla a tekutín.
Dôležité je oblečenie do dažďa, svietidlá a nabitý telefón.
Dobré je mať v mobile stiahnutú aplikáciu horskej záchrannej služby. Tá v prípade potreby dokáže určiť GPS súradnice postihnutého.
Určite netreba podceniť aj poistenie pri návšteve Slovenského raja. Na deň a osobu je to suma do jedného eura, aby sa pre turistu – zraneného prípadný zásah záchranárov nepredražil.
Počas turistickej špičky záchranári v teréne nacvičujú aj niekoľkokrát za sezónu.
Zimná sezóna končí v marci. V polovici apríla sa už začína rozbiehať letná.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš