SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V Múzeu Spiša majú plné ruky práce s finišovaním dvoch najdôležitejších expozícií – história Spiša a príroda Spiša.
Tie nájdu svoje miesto na zrekonštruovanom prvom poschodí Provinčného domu v Spišskej Novej Vsi v sídle Múzea Spiša.
Práve expozícia venovaná histórii Spiša so sebou prináša novinky zo zbierkového fondu múzea či archívov.
Ide o originály či verné repliky vzácnych trojrozmerných artefaktov.
Súvisia s existenciou Provincie 16 spišských miest a panovaním Márie Terézie.
Návštevníci múzea ich môžu zhliadnuť už počas víkendovej Noci múzeí a galérií 19. mája.
Rekonštrukcia určila expozíciu
Múzeum Spiša sídli v niekdajšom Provinčnom dome od roku 1951.
Smerovanie novej expozície múzeá venovanej histórii Spiša predurčila rekonštrukcia Provinčného domu. Prebiehala v rokoch 2015-2016.
Expozícia histórie Spiša má 4 časti – história Provincie 16 spišských miest, stavebný vývoj parcely Provinčného domu (gotické domy, gotická radnica, od 18. storočia Provinčný dom, od 19. storočia Sporiteľňa Provincie 16 spišských miest).
Provincia vznikla v roku 1774, o rok neskôr odkúpila od mesta budovu Provinčného domu.
V roku 1876 skončila existencia Provincie 16 spišských miest. Pokračovala však spolupráca miest a tie zriadili v Provinčnom dome spomínanú sporiteľňu.
Kazeta s privilégiami
Ďalšia časť približuje prehľad dejín Provincie.
Práve jej súčasťou sú spomínané trojrozmerné artefakty.
„Originály sme si zapožičali z levočského archívu a dali vyhotoviť verné repliky. Jedinečnou je ozdobná kazeta, v ktorej bola uchovávaná listina so slávnostnými privilégiami Márie Terézie. O listine sa vedelo, trojrozmerné predmety nám však chýbali. Preto táto kazeta je skutočným unikátom,“ priblížil historik Múzea Spiša Miroslav Števík.
V zbierke samotného múzea sa ukrýval aj erb Provincie.
Vzácne je i pečatidlo hodnostárov Provincie. Známe bolo z 200 ročného obrazu grófa Tobiáša Jónyho, jedného z hodnostárov. V zbierkach sa našlo v súčasnosti.
Kópia pečate Provincie je tiež súčasťou expozície.
Rovnako tak aj veľká pečať Márie Terézie, ktorá bola pravdepodobne pripevnená k listine privilégií.
Maketa pre návštevníkov
Expozíciu finančne podporil Fond na podporu umenia, ako aj Úrad Košického samosprávneho kraja. Vďaka nemu sa vytvorila rozoberateľná maketa Provinčného domu.
„Máme originály výkresov Franza Bartla, ktorý svojho času robil architektonický výskum stavieb Márie Terézie v roku 1786. Maketa je podľa nich zhotovená v mierke 1:50. Návštevníci majú jedinečnú možnosť si Provinčný dom doslova poskladať od suterénu až po strechu,“ priblížila riaditeľka Múzea Spiša Zuzana Krempaská.
V budúcnosti sa expozícia rozšíri o najstaršiu históriu Spiša založenú na archeologických nálezoch.
Nebude chýbať neskorý stredovek a existencia Spišskej župy. Tá je špecifická pre túto oblasť. Nikde inde na Slovensku sa nenachádzala.
Ďalšia časť expozície bude patriť samotnému mestu Spišská Nová Ves. „Celá expozícia histórie bude v akejsi línii Provincia – región – mesto,“ doplnil M. Števík.
Expozícia prírody Spiša
Fond na podporu umenia finančne podporil aj vytvorenie libreta pre architektonicko–výtvarné riešenie druhej nosnej muzeálnej expozície – Príroda Spiša.
„Myšlienkou expozície je voda ako život. Na Spiši sú to rieky Poprad a Hornád a ich prítoky. Mapa Spiša je rozdelená na jednotlivé celky. Ide o modernú expozíciu založenú na piatich zmysloch. Návštevníci ju môžu napr. vidieť, počuť, dotýkať sa či voňať. Dostupná tak bude aj pre zdravotne hendikepovaných návštevníkov,“ upresnila Z. Krempaská.
V Múzeu Spiša sa nachádza viac ako 140-tisíc zbierkových predmetov. Vlani ho navštívilo 45-tisíc návštevníkov.
Po prvej etape prejde v tomto roku rekonštrukciou ďalšia časť Provinčného domu – pivničné priestory, kde bola väznica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš