MARGECANY. Ľudia, ktorí po prvý raz prechádzajú okolo obce Margecany v okrese Gelnica, alebo do nej zavítajú, sa neraz čudujú, prečo rímskokatolícky kostol svätej Margity stojí mimo obce.
Zvyčajne sú kostoly a krčmy centrom dediny, no v Margecanoch to tak nie je. Stojí sám, na kopci, od niektorých domov je vzdialený aj zopár kilometrov....
Vôkol neho je vodná nádrž Ružín. A práve ona je dôvodom toho, prečo margeciansky kostol osirel.
Kedysi bol totiž aj on v centre Margecian. Avšak tých starých, ktoré skončili pod vodou. Museli totiž ustúpiť vyšším záujmom.
Bol to iný život
Margecany sídlili pri sútoku riek Hnilec a Hornád a miesto, kde sa tieto dva toky spájali, zvykli obyvatelia nazývať v nárečí Dva vodi.
Neďaleko bola najstaršia slovenská vápenka, železničná stanica, cez ktorú prechádzala slávna Košicko-bohumínska železnica.
„Ja pochádzam zo susedných Jakloviec, ale vydala som sa do Margecian. A musím povedať, že život v starých Margecanoch bol čosi úžasné. Bolo to také neskutočne kolektívne a rodinné. Každý sa s každým poznal, ľudia sedávali na priedomí... Naozaj sa tam žilo výborne. Keď nás presťahovali, všetko sa akosi rozbilo,“ nostalgicky konštatuje 80-ročná bývalá učiteľka Mária Uličná.
Viacero, hlavne starých ľudí v tom čase ťažko nieslo, že museli zbúrať to, čo si vlastnými rukami postavili.

Premiestnili aj hroby
Zlom v živote Margecancov nastal v roku 1960. Vtedy sa dozvedeli, že na mieste, kde žijú, bude postavená vodná nádrž Ružín a ich domy budú zničené.
V tomto roku sa už aj začalo s oceňovaním nehnuteľností, ktorých sa týkala asanácia.
„S vlastníkom nehnuteľnosti bola uzavretá zmluva, v ktorej sa odhadla cena domu (stavby), určil peňažný ústav, do ktorého sa deponuje peňažný obnos za nehnuteľnosť, stanovil čas, do ktorého musí majiteľ vykúpený dom opustiť, asanovať a postaviť si nový, či už svojpomocne, alebo prostredníctvom stavebnej organizácie. K asanácii prvých budov došlo v roku 1962. V roku 1963 sa začali vytyčovať stavebné parcely presídlencom z Ružína, Jakloviec a ďalším miestnym občanom. Nastalo sťahovanie a premiestňovanie úradov štátnej správy, obchodov a služieb do náhradných objektov,“ uvádza sa v kronike Margecian.
Sťahovať sa dokonca museli aj nebožtíci. Investor vodného diela Ružín urobil sčítanie hrobov na starých cintorínoch.
Na jednom ich bolo 273 a na druhom 212 a všetky boli premiestnené do nového cintorína v hone Ortaše.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš