SPIŠSKÁ NOVÁ VES. To, že v Spišskej Novej Vsi je najvyššia kostolná veža na Slovensku s výškou 87 metrov, je všeobecne známe. Vždy to tak však nebolo.
So svojou typickou siluetou je dominantou mesta najvyššia kostolná veža len vyše 120 rokov, čiže približne toľko, ako je Eiffelova veža symbolom Paríža a Francúzska.
Čo teda spôsobilo, že Novovešťania sa môžu pýšiť rekordne vysokou vežou?
Aby sme prišli ku koreňu veci, musíme sa posunúť vyše päťdesiat rokov pred jej premenu, konkrétne do obdobia revolúcie 1848/1849.
V týchto rokoch sa veľká časť Európy zmietala v revolučných bojoch. Nevyhla sa im ani habsburská monarchia.
Práve naopak, revolúcia ňou lomcovala spomedzi všetkých európskych krajín asi najviac. V Uhorsku na seba narazili požiadavky uhorskej vlády na čele s Lajosom Batthyánym a Lajosom Kossuthom a záujmy rakúskych vládnucich Habsburgovcov. To napokon vyústilo v ozbrojený konflikt.
Bojom cisárskych a maďarských revolučných vojsk sa nevyhli ani Spiš a Spišská Nová Ves. Práve vtedajší Iglov (maďarsky Igló) na to doplatil najviac.
Starú vežu zničila revolúcia
Cisárske vojsko začalo od konca roka 1848 obsadzovať východné Slovensko. 12. januára 1849 obsadilo Levoču a o tri dni neskôr aj Spišskú Novú Ves.
Hlavný stan cisárskeho vojska však bol v Levoči a v Spišskej Novej Vsi ostalo len niekoľko vojakov.
Onedlho však začalo k mestu od Banskej Bystrice postupovať maďarské povstalecké vojsko pod vedením Artúra Görgeyho.
Do Spišskej Novej Vsi začali tieto oddiely prichádzať 2. februára 1849. Keď sa o tom dozvedel major Kiesewetter, veliteľ cisárskych vojsk v Levoči, rozhodol sa, že za tmy, keď budú povstalci spať, zaútočí na mesto.
V noci sa aj skutočne priblížil k Spišskej Novej Vsi a z oblasti Blaumontu spustil delostreleckú paľbu na mesto.
Vojakom prikázal, aby mierili ku katolíckemu kostolu, keďže ešte predtým sa dozvedel, že sa pri ňom nachádza 24 vozov naplnených pušným prachom.
Tieto však boli našťastie umiestnené pri evanjelickom kostole. Ak by cisárski vojaci poznali skutočné miesto uloženia pušného prachu, novoveské kostoly by už pravdepodobne neexistovali.
Aj tak však delostrelecká paľba narobila veľké škody.
Následne cisárski vojaci cez Levočskú ulicu vtrhli do mesta. Vtedy sa maďarskí povstaleckí vojaci zobudili a po krátkom boji vyhnali menej početných cisárskych vojakov z mesta.
Toto všetko sa zbehlo veľmi rýchlo, avšak stačilo to, aby Spišskú Novú Ves udalosť veľmi poznačila.
Vyhorelo 16 domov na Levočskej a Letnej ulici, vrátane Provinčného domu a tiež katolícky kostol aj s vežou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš