POPRAD/MATEJOVCE. Riešením pre Matejovčanov bývajúcich v unimobunkách na Staničnej ulici v popradskej mestskej časti by bola stála forma bývania.
Uviedol v piatok počas návštevy Spiša splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.
V prípade výstavby bytov nižšieho štandardu samospráva môže do výstavby zapojiť aj obyvateľov z rómskej komunity.
Vo februári tohto roka požiar v tejto mestskej časti zasiahol obývaný objekt. O strechu nad hlavou prišlo 108 ľudí.
Postihnuté rodiny mesto presťahovalo do unimobuniek. Išlo o dočasné riešenie. V desiatich unimobunkách ešte aj dnes býva vyše stovka ľudí.
Za strechu nad hlavou sú mestu vďační, avšak najviac im vadí strata súkromia. Rovnako im vadia len dva záchody na celú lokalitu.

Radi by bývali v nejakých iných domoch. Vraj by nemali problém ani s platením nájomného, len keby mali viac súkromia a vodu.
Vlastníkom dočasného kontajnerového bývania je mesto Poprad, Rómovia sú nájomníci. Ich bývanie je však potrebné riešiť systémovo.
Ako pred časom uviedol hovorca mesta Marián Galajda, akékoľvek ďalšie kroky sú podmienené schválením jednej z vybraných lokalít pre systémové riešenie aj zo strany obyvateľov Matejoviec.
„Jeho základom bude vybudovanie komunitného centra, nájomného bývania a sociálneho podniku,“ priblížil hovorca.
Kontrola mesta
Splnomocnenec pred dvoma mesiacmi lokalitu osobne navštívil a zoznámil sa so situáciou tam bývajúcich Matejovčanov.
„Podľa mojich súčasných informácií mesto má situáciu pod kontrolou. Celý proces sledujem a mám pocit, že by tieto nedostatky ako voda či elektrina mali byť odstránené,“ vysvetlil Á. Ravasz.

Potvrdil, že unimobunky nie sú trvalým riešením, je potrebné ísť do investícií na zabezpečenie bývania pre týchto ľudí.
„Najlepšou by bola stála forma bývania, keď vieme ísť do výstavby nízkoštandardných bytov, so zapojením rómskej komunity. Nielen niečo vystavať a nájomníkov nasťahovať, ale nechať ich participovať na výstavbe ich budúcich bytov, aby sa vedeli o ne postarať. Vieme, že v obciach, ktoré rómsku komunitu zapojili do výstavby, sú bytovky dnes v dobrom stave, lebo Rómovia majú pocit vlastníctva,“ doplnil splnomocnenec.
Ako dodal, v mestskom prostredí by sa dalo ľudí z komunít, s ktorými sa dá pracovať, rozptýliť do mesta.
U menej integrovaných by boli riešením práve bytovky nižšieho štandardu.
Dodajme, že v Poprade s obyvateľmi Matejoviec zo Staničnej ulice spolupracujú pracovníci sociálneho odboru Mestského úradu v Poprade.
Rovnako na udržiavanie verejného poriadku dohliadajú pracovníci Miestnej občianskej poriadkovej služby, ako aj hliadky mestskej polície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš