LEVOČA. V pondelok 2. júla sa začína tohtoročná slávnosť Navštívenia Preblahoslavenej Panny Márie, inak známa Levočská púť.
Vyvrcholí slávnostnou odpustovou svätou omšou, ktorú bude celebrovať Kardinál Gerhard Ludwig Müller, emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery.

Pastierke husí sa vraj na Mariánskej hore nad Levočou zjavila Panna Mária so svätožiarou. Nie je to však podložené.
V archívoch sú záznamy aj o 37 uzdraveniach, chýbajú však lekárske potvrdenia.
Najpravdepodobnejším momentom pre vznik tohto jedinečného pútnického miesta sú udalosti spojené s tatárskymi vpádmi na Spiš.
Ľudia z Levoče i okolia sa v lesoch ukryli pred bojovníkmi a zachránili si holé životy.
Z vďaky tu postavili prvý kostolík a miesto neskôr zasvätili Panne Márii.
Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore sa v roku 1984 stala bazilikou minor.
Takto ju povýšil pápež Ján Pavol II. V roku 1990 sa tu uskutočnila prvá slobodná púť po komunistickej ére.
Mariánska hora je jedným z najvýznamnejších slovenských pútnických miest.
O Mariánskej hore sme sa porozprávali s tým najpovolanejším, levočským dekanom Mons. Františkom Dlugošom.
Jeho osobný aj kňazský život je spojený s Levočou a týmto pútnickým miestom už 29 rokov.
Hlavný celebrantom slávnostnej odpustovej sv. omše bude tento rok Kardinál Gerhard Ludwig Müller, emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery. Čo predchádzalo jeho pozvaniu na Spiš?
– Kolínsky kardinál Joachim Meisner na Mariánskej hore slúžil omšu ako hlavný celebrant počas piatich rokov, ale každý rok sem prišiel. Keď to bolo čo len trocha možné, jeho kroky videli na Mariánsku horu aj mimo púte. Bola to jeho srdcová záležitosť. Stal sa aj čestným občanom mesta Levoča. Mesto, Spiš a horu veľmi miloval. Bohužiaľ, vlani zomrel. Kardinál Müller, jeho blízky človek, často počúval o Mariánskej hore. Na pohrebe J. Meissnera povedal, že by rád prišiel na toto nádherné miesto plné spontánnosti. Slovo dalo slovo, no a toho roku ho tu máme. Osobne sa tomu veľmi teším. Kardinál je veľkou kapacitou a rozšíri tak zoznam významných mien celebrantov.
Každoročne bola Mariánska púť venovaná nejakému významnému výročiu, vlani si pripomenuli 760. výročie Mariánskej hory, predvlani výročie návštevy pápeža. Čomu bude venovaná púť v tomto roku?
– Púť v tomto roku nenesie žiaden „podnadpis“. Ani biskup pre tento rok neurčoval žiaden medzník. O to viac bude venovaná Božej Matke. V dekréte o levočskej bazilike sa uvádza, že púť sa koná vždy v sobotu a nedeľu po 2. júli. V tomto roku to vyšlo o týždeň neskôr, keďže 2. júla je pondelok.
Tradične Mariánsku horu navštívia státisíce pútnikov. Koľko ich očakávate v tomto roku?
– Za celý týždeň Mariánsku horu navštívi spolu milión pútnikov. V tomto roku bude cez týždeň aj sviatok Cyrila a Metoda, takže očakávame znova bohatú účasť. O týždeň neskôr, 12. júla pokračujeme seniorskou púťou. Vlani na ňu prišlo vyše 40-tisíc návštevníkov na 180 autobusoch. Bolo to silné.
Regnum marianum – mariánska úcta je na Levočskej hore všadeprítomná v srdciach pútnikov, ktorí sem prichádzajú. Čo Mariánska hora znamená pre F. Dlugoša? Aké je vaše osobné vyznanie?
– Začalo to v detstve. V mojom rodisku bolo zvykom, že rodičia vzali svoje dieťa po prvom svätom prijímaní na púť. Tak ma sem priviedli. Odvtedy som na Mariánskej hore počas púte každý rok, s výnimkou jedného, kedy som bol vojakom. Strávil som tu detské i mládežnícke časy, bohoslovecké i kňazské roky. Na biskupstve mi povedali, pôjdeš tam na dva na tri roky a uvidíš, ako ti to pôjde. Odvtedy som tu stále, už 29 rokov. Za tie roky sa v Levoči i na hore preinvestovala miliarda niekdajších, slovenských korún. No mám ešte jeden sen. Urobiť krížovú cestu na Mariánskej hore. Cesta je naprojektovaná, prebieha verejné obstarávanie. Verím, že do konca tohto roka bude realitou. Treba sa modliť, aby sa to podarilo. Mariánska hora je miestom pre duchovné dobro, priestor pre ľudí, aby rozjímali. Aby zmenili svoje životy. Každý má právo na omyl, každý právo na nápravu. Tá úprimnosť urobiť to, je tu prítomná a to je niečo, prečo sa oplatí tu prísť, tu byť a robiť.
Niekto povie, že púte sú o babičkách a starých rodičoch. Keď sa oni pominú, pútnické miesta môžu upadnúť do zabudnutia. Aký je odkaz Maránskej hory pre dnešok?
– Vieme, čo pre nás znamenajú naši biologickí rodičia. Otec zabezpečuje rodinu, matka je jej srdcom. Božia Matka robí nad nami záštitu. K nej sa obraciame v prosbách, potrebách, v chorobe. Prichádzame k nej keď sme šťastní, keď sa chceme pochváliť. Nebeská Matka nás vedie a neopúšťa nás. Mariánska hora nie je o babičkách. Svet je dnes taký, aký je. Ale tá viera v ľuďoch, aj mladých ľuďoch, žije. Vidieť to na mladých pútnikoch. Najmä v sobotu sem prúdia davy 20, 30, 40-ročných ľudí s deťmi. Keď ich zo sakristie vidíte, ako prichádzajú, nemáte obavy o budúcnosť viery.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš