Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
LEVOČA. Nedeľnou slávnostnou svätou omšou vyvrcholila Mariánska púť v Levoči. Tá je najstaršou na východe Slovenska.
Na Mariánsku horu prišli desiatky tisíc veriacich, počas celého odpustového týždňa ich sem prišlo do pol milióna.
Hlavnú omšu celebroval kardinál Gerhard Ludwig Müller, emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery. Do slovenčiny prekladal Anton Tyrol.
Spišský biskup Štefan Sečka po krátkom úvodnom slove kardinála Gerharda Ludwiga Müllera viedol homíliu. V slovenskom jazyku prečítal kázeň kardinála.

Zdôraznil pôsobenie Panny Márie ako Božej matky aj matky všetkých ľudí. Matky, ktorá nám pomáha, ochraňuje nás, vedie.
„Tvárime sa, že svet je gombička, že my sme spasitelia sveta. Spasiteľ a vykupiteľ je len jeden. Pripomenutie si Božej matky je načrením hlbšie do nášho vnútra. Sme síce ochotní sa nad sebou zamyslieť, ale sme hriešni a potrebujeme vykúpenie a odpustenie od Boha,“ zdôraznil Sečka.
„Keď vnímame účinkovanie Márie v prameňoch spásy, tu pramení náš optimizmus a nádej. Optimizmus začne vtedy, keď si začneme uvedomovať svoje limity, je potrebné prosiť o pomoc,“ priblížil kardinálove slová Sečka.
V závere kázne vyjadril nádej na novú jar pre našu vlasť.
„Nech sa pre Slovensko i celú cirkev začne nová jar, v ktorej bude dozrievať viera, nádej, láska,“ dodal Sečka.
Pellegrini: Som ohromený
Omše sa zúčastnil aj predseda vlády Peter Pellegrini (Smer). Na vrchol Mariánskej hory vyšiel pešo, nenechal sa až na horu odviezť autom.

„Som ohromený tým množstvom ľudí, ktorí sem prišli uctiť si Pannu Máriu a pomodliť sa za celé Slovensko. Počas omše som na tom kopci cítil pozitívnu energiu a tie desiatky tisíc ľudí urobili svoju atmosféru,“ povedal krátko po odpustovej svätej omši.
„Moje priezvisko je v preklade pútnici a sprevádza ma celý život. Rád by som sem na Mariánsku horu prišiel aj na rok bez ohľadu na to, či budem v nejakej funkcii. Ctiť si tradície budem aj ako súkromná osoba,“ dodal Pellegrini.
Záchranári mali menej práce ako vlani
Aj záchranári v Medicínskom centre na Mariánskej hore mali čo robiť, hoci zásahov bolo menej ako vlani.
Pomohlo aj chladnejšie počasie.
Podľa slov Slavomíra Grušku z Falck záchranná ošetrili štyroch zranených.
„Následne bolo potrebné transportovať ich do nemocnice. Mali sme aj jeden prípad intoxikácie alkoholom, jedno kardiálne zlyhanie, boli aj úrazy horných a dolných končatín. Na mieste sme ošetrili do päťdesiat zranení. Išlo o bežné opuchy, poštípania hmyzom a boli aj kliešte,“ priblížil Gruška.
(šim)
Slová kardinála Gerharda Ludwiga Müllera
„Je krásne vidieť toľko ľudí modliť sa na jednom mieste. Som dojatý, že po takom dlhom čase agresívneho ateizmu si ľud na Slovensku zachoval silnú vieru v Boha, Ježiša Krista a Matku Božiu. Život bez Boha je život bez zmyslu. Každý človek je stvorený na Boží obraz, má svoju vlastnú dôstojnosť. Nie sme masou anonymných ľudí. Každý má svoje meno, ktoré dostáva pri krste. Nie je to nejaké byrokratické číslo. Iba Boh je schopný garantovať našu identitu prostredníctvom vzkriesenia mŕtvych.“
„Z celého srdca chcem každému človeku na Slovensku povedať, aby nasledoval Krista a Božiu matku. Aby si nenechal potlačiť svoju vlastnú dôstojnosť, nenechal sa zviesť materialistickými prísľubmi, ktoré nemôžu dať zadosťučinenie srdcu človeka. Naše srdce bude nespokojné, kým nespočinie v Bohu.“
(šim)
Fakty
Mesto Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska.
Postupne sa Mariánska hora stala počtom pútnikov najväčším pútnickým miestom na Slovensku a zaradila sa medzi svetové pútnické miesta.
Korene mariánskeho kultu tu siahajú až do 13. storočia.
Z tých čias pochádzajú prvé zmienky o tomto pútnickom mieste a zhromažďovaní mariánskych ctiteľov.
Prvá kaplnka bola postavená ešte v roku 1247.
Pútnický kostol na Mariánskej hore posvätil v roku 1922 biskup Ján Vojtaššák.
Na baziliku ho v roku 1984 povýšil pápež Ján Pavol II., ktorý sem zavítal 3. júla 1995.
Za jeho prítomnosti vtedy išlo o najväčšiu púť, na levočskú horu zavítalo viac ako 650-tisíc pútnikov.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš