STARÁ ĽUBOVŇA. Takmer 230 km cyklotrás, na ktorých sa nachádza 45 väčších i menších minerálnych prameňov a žriediel. Takúto podobu bude mať projekt cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Poľskom.
Cieľom je oživenie doliny Popradu cez využitie poľsko-slovenského kúpeľného pohraničia.
Ide o náročnú aktivitu, do ktorej je zapojených päť samospráv zo slovenskej strany, 13 samospráv združených v Ľubovnianskom regionálnom združení miest a obcí (ĽRZ), mesto Bardejov a mestská organizácia zameraná na rozvoj cestovného ruchu.
Z poľskej strany ide o Spolok gmin Krynicko-Popradzkich, ako i gminu Szczawnica.
Trasa sa začína v Bardejovských kúpeľoch, pokračuje smerom na poľskú hranicu a do Poľska, až do Szczawnice.
Tu sa napája znova slovenská vetva cyklotrás v obci Lesnica.
„Naša trasa je dlhá 105 km. Z toho 94 km sú značené trasy vedúce už po existujúcich cestách poväčšine s nízkou intenzitou dopravy. Na viac ako 11,5 km budú vybudované nové cyklotrasy,“ spresnil Miroslav Jaščur, projektový manažér ĽRZ.
Chodníky do neznámych miest
V danom úseku bude vybudovaných 8 odpočinkových miest pre cyklistov a 21 infotabúľ.
Súčasťou bude aj mobilná aplikácia, pomocou ktorej si cyklisti vyberú náročnosť danej trasy.
„Obtiažnosť našich cyklotrás bude pre všetkých. Cyklisti si budú môcť vybrať. Čo je zaujímavé, je skutočnosť, že sme sa trasy snažili viesť po menej známych, až neznámych destináciách, aby sme ľudí presmerovali na iné, menej frekventované miesta. Napríklad úsek s výhľadom Plaveč – Údol je nezabudnuteľný. Málokto ho pozná, len ten, kto tam náhodou zablúdi. V úseku je už vybudovaná časť novej cyklotrasy s nádhernými výhľadmi,“ doplnil Jaščur.
Na projekte pohraničných miest Slovenska a Poľska sa preinvestuje 5 miliónov 187-tisíc eur.
Ruku k dielu na slovenskej strane pridal aj Prešovský samosprávny kraj.
„Pre samosprávy v našom združení v rámci projektu refunduje polovicu z 5 % investičných nákladov. Pomoc je to najmä pre menšie samosprávy,“ vysvetlil Jaščur.
Minerálne pramene
Ako dodal, v ľubovnianskom regióne je takmer v každej obci nejaký minerálny prameň.
Okrem už populárnych sú aj menej známe pramene v Kamienke, Novej Ľubovni, v úseku Legnava a Mníšek nad Popradom.
Cyklotrasy kúpeľných miest sa budú napájať v úseku Kamienka – Hniezdne (projekt Okolo Tatier), takže rozšíria tatranské cyklotrasy.
V apríli tohto roku začali s výstavbou cyklochodníkov v obciach Údol, Plaveč, Nová Ľubovňa i Hniezdne, v júni vo Vyšných Ružbachoch.
Vysprávky poľných ciest častí Panské Lúky, Lacková a Plavnica sú naplánované na začiatok júla, kedy sa začne aj s vybudovaním odpočinkových miest.
Cyklotrasy budú označené značkou Aquavelo - minerálne pramene.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš