POPRAD. Júnová túra partie železničiarov vo Vysokých Tatrách sa skončila fiaskom.
Jej členovia sa rozhodli zvečniť svoj výstup na Rysy tým, že priamo na vrchol štítu umiestnili pamätnú tabuľu so svojimi menami, dátumom, kedy sedemnástka mužov podala svoj životný výkon a nezabudlo sa ani na podnik, ktorý železničiari reprezentovali.
Okrem kovovej tabule umiestnili na vrchol štítu v nadmorskej výške bezmála 2500 metrov aj masívnu kovovú súčiastku, ktorá slúži na brzdenie koľajových vozidiel.
O pár dní nato upozornila na ich dielo facebookovská skupina TANAP.ORG - Tatranský národný park.
Menej slávny návrat na Rysy
Po kritike, ktorá sa následne spustila na adresu skupinky turistov zo strany verejnosti i kompetentných, sa rozhodli zamestnanci železničnej firmy Rail Cargo Carrier na štít vrátiť.
Konateľ spoločnosti Michal Stanko sa vyjadril, že vo firme brali tento nápad ako recesiu, no doplnil, že ani jemu osobne nenapadlo, aké to môže mať dôsledky.
„Bola to chyba. Vzhľadom k veku to nemôžem ani nazvať mladíckou nerozvážnosťou. Žiaľ... A výhovorka, že všetci sme len omylní ľudia, tiež nie je na mieste,“ priznal šéf podniku.
Dôsledky firemnej akcie šli zamestnanci odstraňovať v utorok.
„Škody (artefakty) sú v tejto chvíli (utorok okolo poludnia – poz. red.) už odstránené. Vinu sme si priznali a zodpovednosť som zobral na seba. Nielen formálne, ale v plnej miere,“ opísal situáciu Stanko.
Bol tu pápež i Lenin, tabuľky nenechali
Nerozvážny počin neušiel pozornosti ani Správe Tatranského národného parku.
Jej riaditeľ Pavol Majko umiestnenie tabule s železničnou súčiastkou okomentoval jednoducho: „Z takého niečoho sa zastavuje rozum.“

Vysvetlil tiež, že aj napriek účinnej ľútosti, ktorú železničiari vyjadrili, musia ich počin vyšetriť orgány životného prostredia.
„Myslím, že príučkou im i ďalším podobným dobrodruhom je hlavne reklama, ktorú si sami vyrobili. Je to teda apel a skúsenosť pre ostatných, ktorí by chceli niečo podobné zopakovať. Nechcem ale nikoho hodnotiť,“ uviedol Majko.
Pripomenul, že o Rysoch sa hovorí v spojitosti s menami ako Karol Wojtyla alebo Vladimír Iľjič Lenin, ktorí si mali na Rysy na slovensko-poľskej hranici taktiež vyšliapať, no ani oni nezanechali na tomto vzácnom mieste žiadne tabule.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš