ŠTRBA. Na štart hlavného behu, sprievodných podujatí a detských súťaží sa postavilo spolu 675 pretekárov z rôznych oblastí Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Nemecka a Kene.
Hlavná trať korisťou Keňanov

Hlavná trať dlhá 31 km vedúca zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť, ktorá má najdlhšiu tradíciu sa stala korisťou dvojice kenských bežcov.
Podobne ako v minulých ročníkoch – opäť triumfovali kenskí vytrvalci. Prvý z dvojice zaostal presne jednu minútu a jednu sekundu za traťovým rekordom Ukrajinca Oresta Babjaka z roku 1999, ďalší Keňan dobehol po takmer piatich minútach za víťazom.
Tretí v poradí cieľovú pásku preťal 48-ročný Ukrajinec Starodubtsev, zároveň víťaz kategórie od 40 do 49 rokov. Štvrtý dobehol vyššie spomenutý traťový rekordér 50-ročný Orest Babjak z Ukrajiny, zároveň víťaz kategórie od 50 do 59 rokov.
Najlepší Slovák, 50-ročný Trnavčan Tomáš Kopčík, obsadil piatu pozíciu v celkovom poradí bez rozdielu veku a zároveň druhú v kategórii od 50 rokov.
Medzi ženami dominovala Češka
Medzi ženami si palmu víťazstva odniesla 31-ročná Češka Marcela Joglová, ktorá zvíťazila pred 21-ročnou Keňankou. Tretia dobehla najlepšia Slovenka 39-ročná Košičanka Zuzana Korotvičková.
Skvelý Plekanec v drese ŠK Štrba
Vynikajúcu šiestu priečku v celkovom poradí a zároveň druhú v kategórii od 40 do 49 rokov si na svoje konto pripísal 44-ročný Juraj Plekanec bežiaci v drese ŠK Štrba. Na tomto podujatí predtým bežal sedemkrát. Jeho doterajší osobný rekord z roku 2014 mal hodnotu 2:12 hod. Teraz sa zrýchlil o 14 minút a jeho ôsmy štart bol ozdobený strieborným leskom v kategórii a prívlastkom druhý najlepší Slovák. Po dobehnutí vysvetlil, čo sa za takým výrazným zlepšením skrýva.
„Bežalo sa mi dobre. Mojím cieľom bolo pokoriť hranicu dvoch hodín, čo sa mi i podarilo. Samozrejme, že záverečné stúpanie na Šuňavu bolo podobne ako v minulosti i teraz fyzickou i psychickou previerkou. Ale v tomto roku som tento úsek prebehol o minútu rýchlejšie. Úlohu pri zlepšení mojej výkonnosti za posledné dva roky zohrali dva faktory: hmotnosť a väčší objem nabehaných kilometrov. Oba tieto faktory spolu súvisia – viac behania spôsobilo, že kilogramy šli dole i bez špeciálnych diét. Behám rýchlejšie a tým, že mám menšiu hmotnosť, nezaťažujem tak kĺby, preto i zranení je menej. Aby človek mohol nabehať veľa kilometrov, musí ho to baviť. Inak je to moc veľká drina a pri tejto činnosti dlho nevydrží.“
Vysvetlil i skutočnosť, že jeho meno sa často objavuje vo výsledkových listinách behov v Čechách: „Vyrastal som na Slovensku v Štrbe, kde som navštevoval športovú triedu. Moja mama má v Štrbe penzión. Ja mám slovenské občianstvo, hoci už dlhšie žijem v Čechách – v Brne. Keď som na Slovensku, stále pretekám za ŠK Štrba.“
Zlepšujúci sa Spišiak Majerčák
Spišiak Vladimír Majerčák z Harichoviec uzatváral v celkovom poradí elitnú desiatku, v kategórii do 39 rokov obsadil ocenenú štvrtú pozíciu pred vynikajúcim Zvolánkom.
Neustále sa zlepšujúci 29-ročný pretekár zo Spiša svoj raketový bežecký pokrok zdôvodnil takto: „Súvisí to s tréningom. Zatiaľ trénujem sám, snažím sa čo najlepšie.“ A pokračoval: „Dnes to bolo trochu náročnejšie, pretože som pre chorobu a zranenie dva týždne netrénoval. Preto som začal opatrne a až neskôr som sa rozbehol. Po obrátke som už bežal v pohode.“
Mlynarčík predbehol svetového šampióna
Na bronzový stupeň v kategórii od 50 rokov sa postavil 58-ročný Emil Mlynarčík z Hôrky, bez rozdielu veku pätnásty.
„S umiestnením i s výsledným časom som spokojný, ale bežalo sa ťažko. Už som tu zabehol i lepší čas. Konkurencia bola veľmi ťažká. Porazil som Maďara Bogára, bývalého svetového šampióna na 100 km, čo ma veľmi teší,“ dodal skromný bežec.
Božová triumfovala medzi päťdesiatničkami
Na najvyšší stupeň v kategórii od 50 rokov sa po tretí raz za sebou postavila 55-ročná Sviťanka Danica Božová v drese Bežeckého klubu Poprad, bez rozdielu veku ôsma žena v cieli.
Spoločnosť na pódiu jej robili známe pretekárky, strieborná Poľka Alicija Sikora a bronzová Maďarka Ildikó Varga, ktorých zdolanie sa vždy „počíta“.
Sprievodný beh na 10 km a Nordic walking
Spoločne s účastníkmi 31 km dlhého behu sa na trať vydali i bežci na 10 km, ktorí absolvovali náročnú kopcovitú trať – okruh cez Šuňavu späť do Štrby. Po rovnakej trase šli za nimi i Nordic walkeri.
Trať zo všetkých štartujúcich najrýchlejšie zvládol 41-ročný Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad, zároveň víťaz kategórie od 40 rokov. Zaujímavosťou je prvenstvo otca a syna Gadovcov – mladší Miroslav zvíťazil v kategórii do 39 rokov, starší Ľubomír medzi mužmi od 60 do 69 rokov, Popradčan v drese TJ Copyservis Liptovský Mikuláš. Päťdesiatnikom kraľoval Anton Hudák zo Starej Ľubovne bežiaci za Falck, sedemdesiatnikom Vladimír Bartko z Važca.
Medzi ženami dominovala slovenská reprezentantka v bežeckom lyžovaní Aneta Smerčiaková z KBL Jasná, zároveň víťazka kategórie do 39 rokov. Štyridsiatničkám kraľovala Danka Hanulová z Liptovských Sliačov. Ďalšie veteránske prvenstvá ostali v regióne – vybojovali ich Jiřina Šerfelová zo Štrby (v kategórii od 50 do 59 rokov) a Drahomíra Popracová z Kežmarku – v kategórii od 60 rokov, ktorá bola dokonca rýchlejšia ako všetky päťdesiatničky.
Severská chôdza s paličkami sa stala „korisťou“ majstra Európy v tejto disciplíne Jozefa Šoltésa z Prešova, ženám kraľovala Simona Šimová z Lučenca.
Spokojnosť pretekárov i organizátorov
Po skončení podujatia boli potešení nielen pretekári a diváci, ale i organizátori. Riaditeľ pretekov Michal Šerfel v závere dodal: „S týmto ročníkom sme mimoriadne spokojní, z hľadiska účasti i kvality pretekárov. Som rád, že bežci opakovane spomínali spokojnosť s organizáciou, traťou i atmosférou. Počet pretekárov v budúcnosti neplánujeme zvyšovať. Chceme sa sústrediť na kvalitu, aby sa každý pretekár po dobehnutí mohol osprchovať a včas naobedovať, aby bolo dostatok toaliet i miest v šatni.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš